Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Latarnia – sposób na udekorowanie ogrodu!
Latarnia – sposób na udekorowanie ogrodu!

W małym jak i dużym ogrodzie umieszczamy lampy, aby móc bezpiecznie wrócić do domu o zmierzchu. Małe słupki ogrodowe są idealne, aby oświetlić śnieżkę lub podjazd, ale co zrobić by uzyskać nostalgiczny i romantyczny nastrój w przydomowym skwerku?

Latarnia ogrodowa jako oprawa zewnętrzna jest zalecana nie tylko na późne i ciemne wieczory. Dzięki niej uzyska się klimat dzięki strukturze i jasnemu światłu. Lampa zewnętrzna stojąca tego rodzaju wydobędzie piękno otoczenia także za dnia. Gdzie i w jaki sposób zamontować latarnię ogrodową? Jaka wysokość oprawy jest optymalna? Jaki styl wybrać? Wszystko to w poniższym artykule!

Latarnie ogrodowe - wysokie czy niskie?

Znaczenie oświetlenia zewnętrznego – lampa ogrodowa stojąca

Latarnia w ogrodzie stanowi doskonałą ozdobę zapewniającą pożądane oświetlenie po zmroku. Oprawy tego typu są również często spotykane także w parkach, alejach i przy drogach. W ofercie producentów znajduje się wiele form tych opraw, zaczynając od prostych, bez dodatkowych detali ozdobnych, kończąc na niebanalnych kształtach z dekoracjami. Zarówno słupki, jak i latarnie mogą mieć różną wagę i wysokość. Przez co montaż ich może wyglądać trochę inaczej. 

Latarnia ogrodowa grafitowa Trio Donez  Latarnia ogrodowa klasyczna Brilliant Artu  Latarnia ogrodowa klasyczna czarna Brilliant Newport

Latarnie ogrodowe

Ogrodowa latarnia – jaką wysokość mieć powinna?

Wysokość oprawy zewnętrznej ma znaczenie głównie przy oświetleniu miejskim, ponieważ latarnie przy ulicy jak i w parkach nie mogą być zbyt niskie. Wynika to z konieczności spełnienia znormalizowanych przepisów bezpieczeństwa. Jeśli jednak jest mowa o prywatnym ogrodzie, to wysokość latarni ogrodowej zależy od upodobań użytkownika. Do prywatnych zielonych terenów przydomowych są dostępne najróżniejsze wysokości słupków zewnętrznych. Istnieje zasada, że oprawa ogrodowa jest uważana za latarnię dopiero wtedy, gdy jej wysokość przekracza 1,50 m. Najchętniej wybierany model to ten o wysokości 2 metrów lub wyższy. Latarnie ogrodowe wysokie, czy niskie? To wszystko zależy od aranżacji całego ogrodu.

Nowoczesna latarnia ogrodowa Trio Cubango  Latarnia ogrodowa LED Rabalux Sorrento  Klasyczna latarnia ogrodowa Eglo Navedo

Jak zamontować latarnię ogrodową?

Lampy zewnętrzne stojące w postaci latarni podłączane są do napięcia 230V, czyli standardowego napięcia sieciowego. Jak samo podłączenie nie brzmi skomplikowanie, zaś montaż w podłożu już jest nie lada wyzwaniem.

Do stabilności lampy potrzebny jest najczęściej fundament punktowy. Niektóre są tak duże i ciężkie, że trzeba instalować je na utwardzonym i betonowym podłożu. Inne zaś muszą zostać osadzone w ziemi za pomocą fundamentu. Najczęściej do zakupionej lampy ogrodowej jest dołączona instrukcja montażu, która krok po kroku wyjaśnia jak bezpiecznie zamontować lampę zewnętrzną na nieutwardzonym trawniku z małym fundamentem. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo, aby warunki pogodowe w postaci wiatru, deszczu nie naruszyły konstrukcji oprawy.

Brązowa latarnia ogrodowa Elstead Philadelphia  Latarnia ogrodowa antyczna Rabalux Miami  Biała latarnia zewnętrzna Eglo Navedo

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl