Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Barwy światła – jak wybrać właściwe oświetlenie do domu i biura?
Barwy światła – jak wybrać właściwe oświetlenie do domu i biura?

Nowoczesne oświetlenie LED ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość precyzyjnego doboru barwy światła, dokładne dopasowanie jej do swoich potrzeb. Na początku należy powiedzieć, że wyróżniamy 3 podstawowe barwy światła: ciepłą, neutralną i zimną. Im wyższy jest poziom temperatury barwowej (wyrażanej w Kelwinach), tym zimniejsze będzie światło.

Jakie wartości Kelwinów odpowiadają konkretnym barwom? Jakie oświetlenie wybrać do kuchni, jakie do biura czy pokoju dziennego, a jakie do sypialni? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

 

Ciepła barwa światła

To ta, której temperatura barwowa znajduje się na poziomie od ok. 2 500 K do ok. 3 500 K. Są to wartości najbardziej zbliżone do światła, jakie dają żarówki tradycyjne (wolframowe) co sprawia, że są one często wybierane przez osoby przyzwyczajone do tych klasycznych źródeł oświetlenia.

Ciepłe światło doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przestrzeniach służących relaksowi. Nadaje ono bowiem pomieszczeniom przytulności, co gwarantuje optymalne warunki do wypoczynku i wyciszenia się. Takie żarówki LED warto montować zwłaszcza w sypialni, salonie czy do pokoju dziecka, ale też w holach.

 

Barwy światła - Lajtit.pl

 

Neutralna barwa światła

Światło neutralne określane jest też jako światło naturalne lub światło białe. To wszystko dlatego, że najbardziej ze wszystkich barw przypomina ono barwę światła słonecznego. Temperatura światła neutralnego znajduje się na poziomie 3 500-4 500 K.

Barwa neutralna jest najbardziej uniwersalną i świeżą, a zarazem taką, która najmniej męczy nasz wzrok. Dlatego stosujmy ją we wszystkich tych wnętrzach, w których przebywamy długo lub które wymagają naszego większego skupienia. Ciepłe lampy doskonale odnajdą się w biurach, w restauracjach, w kuchniach, w pokoju ucznia, ale też w ogrodach.

 

Zimna barwa światła

To taka, której temperatura warwowa wynosi powyżej 5 500 K. Światło zimne mocno pobudza ludzki organizm, dzięki czemu sprzyja zwiększonej koncentracji. Bardzo często stosuje się je w takich przestrzeniach komercyjnych jak kuchnie gastronomiczne, magazyny, hale produkcyjne, gabinety dentystyczne czy nawet warsztaty.

W domach i biurach zimne oświetlenie wykorzystujemy rzadziej. Tu spotkamy je głównie jako oświetlenie punktowe, w formie taśm LED ozdabiających sufity czy w domowych biurach i przestrzeniach do majsterkowania.

 

Barwy światła a samopoczucie

 

Barwa światła a samopoczucie

O tym, jak barwa światła wpływa na człowieka, nieco pisaliśmy już wyżej. Warto jednak podkreślić jeszcze kilka kwestii. Ciepłe żarówki LED sprawią, że we wnętrzu będzie przytulnie, a my poczujemy się bardziej zrelaksowani. w dłuższej perspektywie możemy stać się jednak nieco bardziej ospali. Lampa LED neutralna wzmocni naszą koncentrację i efektywność pracy czy nauki. Jest ona najbardziej przyjazna dla oczu, więc nawet długie godziny przebywania w tym otoczeniu nie będą męczyły wzroku. Z kolei kinkiet LED zimny (np. Candellux Lords) to odczucie chłodu i sterylności, a także dużego pobudzenia. Najczęściej spotkamy je na wystawach, klatkach schodowych, na magazynach czy nad lustrem w łazience.

 

barwa światła do łazienki

 

Jaka barwa światła do łazienki?

Nie powiedzieliśmy jeszcze nic o oświetleniu przestrzeni kąpielowej. Jakie światło do łazienki? To zależy od konkretnego miejsca w niej. Przy lustrze najlepsze będzie światło neutralne. Podczas wykonywania makijażu musimy się bowiem widzieć tak, jak widać nas przy świetle słonecznym. Nad wanną, w której oddajemy się relaksowi, lepsze będzie światło ciepłe, sprzyjające wypoczynkowi. Raczej nie inwestujmy tu w oświetlenie zimne. Może ono zbyt pobudzać, a w efekcie męczyć użytkowników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl