Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Co to jest plafon? - pytania o lampy sufitowe
Co to jest plafon? - pytania o lampy sufitowe

Oświetlenie odgrywa coraz większą rolę w aranżacjach wnętrz. Lampy nie tylko rozświetlają przestrzeń, ale również ją dekorują i kształtują. Co zrobić jeśli w mieszkaniu mamy niski sufit?

Odpowiedź jest prosta: plafon będzie idealnym rozwiązaniem. Ale co jeśli mamy wątpliwości czy plafon pasuje do salonu? Czy plafon daje dużo światła? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!

 

Co to jest plafon? - Poradnik

 

Plafon – co oznacza?

Jest to najczęściej lampa sufitowa w całości przylegająca do sufitu. Charakteryzuje się niewielkimi wymiarami stąd można stosować je w pomieszczeniach z niskim sufitem. Klasyczne lampy sufitowe cechują się płaskim kloszem, jednak są modele, które posiadają ruchome źródło światła bądź wiszące ozdoby w postaci kryształków. Plafon wyposażony jest w pełny lub częściowy klosz, który zakrywa zainstalowane źródło światła. Dodatkowo klosz odgrywa dodatkową rolę, ponieważ rozprasza równomiernie światło na cały pokój. Różnorodność modeli pozwala na zamontowanie pojedynczej bądź kilku żarówek lub ma wbudowany moduł LED. Ten rodzaj oświetlenia jest świetną alternatywą dla lamp wiszących i żyrandoli.

 Plafon glamour Markslojd Vasa  Plafon sufitowy akrylowy GLOBO Syrio LED  Plafon z tworzywa z pilotem Polux Lyra LED

Pytania o oświetlenie sufitowe - plafony

 

Plafon – najczęściej zadawane pytania

Plafon jak zamontować?

Najczęściej do zakupionego plafonu dodawana jest instrukcja, w której powinna być zawarta informacja o tym jak zamontować produkt. Jednak, jeśli takowej nie ma, to poniższa instrukcja Ci w tym pomoże!

Narzędzia potrzebne do montażu plafonu to:

 • wiertarka z wiertłami,
 • próbnik napięcia,
 • śrubokręt,
 • śruby i kołki,
 • obcęgi,
 • opcjonalnie ołówek i miarka

Jeżeli obawiasz się samodzielnego montażu, zalecamy zatrudnienie do tego wyspecjalizowanego serwisu. Gdy jednak chcesz zabrać się za to sam, przeczytaj montaż plafonu krok po kroku.

 1. Wyłącz bezpieczniki

Zanim zacznie się instalacja plafonu LED należy w pierwszej kolejności wyłączyć bezpiecznik. Próbnikiem napięcia można upewnić się czy nie płynie prąd w przewodach fazowych.

 1. Płytka montażowa

Pierwszą część jaką przymocujemy będzie płytka montażowa zawarta z lampą w pudełku. Do wywiercenia dziur będzie potrzebna wiertarka z wiertłami odpowiednimi do kołków rozporowych. Kołki są zawarte w lampie i rozmiar mają podany na górnej części w postaci cyfry. 

 1. Podłączenie przewodów do kostki

Plafon jak podłączyć? W tym kroku należy podłączyć przewody za pomocą kostki elektrycznej. Tym sposobem również podłączymy plafon LED. Kostka posiada dwa lub trzy otwory na przewody, które po kolei nazywają się:

 • Przewód fazowy = L (czarny lub brązowy)
 • Przewód zerowy = N (niebieskie)
 • Przewód ochronny = PE (zielony bądź żółty) występuje on czasami

Po włożeniu przewodów do kostki należy je dokręcić śrubą za pomocą śrubokręta.

 1. Zamontuj plafon

Klosz przyłóż do wcześniej wywierconych otworów, schowaj do wewnątrz wystające przewody i wkręć śruby za pomocą śrubokręta. Po wszystkim można włączyć ponownie bezpiecznik i sprawdzić czy lampa sufitowa działa prawidłowo.

A jak zamontować plafon na suficie podwieszanym? Żeby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie musimy wiedzieć z jakiego materiału składa się nasz sufit podwieszany. Jeśli jest on z płyt kartonowo-gipsowych, potrzebujemy kołków do płyt z tego rodzaju materiału lub kotwy sprężynowej. Jeśli ma to być cięższa lampa sufitowa, trzeba zainwestować w dodatkowe wzmocnienie konstrukcji.

Lampa sufitowa plafon z materiału grafitowego TK Lighting Kantoor  Plafon srebrny glamour Zumaline Blink  Plafon sufitowy Globo Ronja LED

Jakie żarówki do plafonów?

Żarówki do lampy sufitowej wybiera się na podstawie gwintu. W zależności od tego jaki model plafonu mamy, najczęściej stosowane gwinty to E27 oraz E14. Również w tym przypadku mogą zostać zastosowane żarówki LED. Coraz częściej jednak w plafonach stosowany jest zintegrowany LED, czyli niewymienny moduł oświetleniowy. Co zrobić kiedy mamy plafon i chcemy wymienić żarówkę? Musimy pozbyć się pokrywy wierzchniej. Jak zdjąć klosz z plafonu? Nie jest to czynność skomplikowana, bowiem jedną ręką przytrzymujemy klosz i przesuwany zaczep na bok. Zdarzają się plafony zamocowane za pomocą śrubek, wtedy potrzebujemy śrubokręt żeby móc zdjąć klosz. Takim sposobem odpowiadamy również na pytanie jak otworzyć plafon, bowiem wystarczy odkręcić bądź odczepić klosz od podstawy lampy.

Czy plafon daje dużo światła?

Plafon sufitowy zalecany jest do niskich pomieszczeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie by zamontować go na standardowych, wysokich sufitach. Takie oświetlenie poprzez swój klosz emituje rozproszone światło i nadaje się przez to idealnie jako główny punkt świetlny w centrum pokoju. Światło jest najczęściej łagodne i nie razi w oczy, a za to skutecznie oświetli przestrzeń. Plafon który daje dużo światła to najczęściej lampa sufitowa z modułem LED.

 

 Plafon sufitowy szklany do salony Light Prestige Monza

 

Plafon LED czy warto?

Nadrzędną zaletą tego oświetlenia jest to, że sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można zamontować lampy wiszącej czy żyrandola. Może być wykorzystywany jako alternatywa, ale nie tylko, bowiem w ofercie znajdziemy plafon glamour, klasyczny czy nowoczesny, który dopasujemy idealnie do naszych potrzeb i wizji wnętrza.

Czy plafon pasuje do salonu? Ależ naturalnie, ponieważ znajdziemy futurystyczne struktury czy nowoczesne konstrukcje, które nadadzą się do modernistycznych wnętrz. Nie braknie klasycznych opraw, charakteryzujących się szklanym kloszem i patynowymi zdobieniami.

Jaki plafon do łazienki? W tym wypadku musimy koniecznie wziąć pod uwagę klasę szczelności i postawić na oprawy, które cechuje IP44 bądź wyżej. Uchroni to nas przed nieprzyjemnościami w postaci uszkodzenia oświetlenia w wilgotnej przestrzeni jaką jest łazienka.

Jaki plafon z czujnikiem ruchu? Najlepiej taki z wbudowanym czujnikiem ruchu i dalekim zasięgiem. Plafony z czujnikiem ruchu to bowiem oszczędność energii, ponieważ włączają się wtedy, kiedy jest to nam potrzebne. Montuje się tego rodzaju oświetlenie w 4 miejscach: korytarze, ogrody, schody oraz hol. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować tego rodzaju lampę w innym miejscu. Trzeba nadmienić jeszcze fakt, że tego rodzaju oprawa jest też łatwa w eksploatacji. Na pytanie czy warto plafon LED zakupić, odpowiadamy: zdecydowanie TAK!

 

Plafon Orlicki Design Piatto Gold 60  Plafon metalowy biały Markslojd Planet LED  Plafon sufitowy ledowy Globo Lova

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl