Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Fakty i mity – żarówki LED
Fakty i mity – żarówki LED

Stoisz przed wyborem żarówki LED, jednak nie wiesz czy na pewno jest to rozwiązanie oszczędne i bezpieczne? Zastanawiasz się, dlaczego żarówka mruga, żarzy się bądź po prostu nie działa? Pomożemy!

Technologia LED obecnie znajduje coraz szersze zastosowanie w oświetleniu wnętrz. Niestety przez lata nagromadziło się dużo krzywdzących i nieprawdziwych mitów wokół tego oświetlenia. W tym artykule uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

 

Poradnik o oświetleniu LED - Fakty i mity

 

Geneza żarówki LED

Zadając sobie pytanie, kto wynalazł żarówkę, oczywistą odpowiedzią będzie Thomas Edison. Ale kto wymyślił żarówkę LED? Pierwszą energooszczędną diodę elektroluminescencyjną odkrył Nick Holonyak. Dioda, którą znamy dziś, zaświeciła w 1962 roku u boku amerykańskiego inżyniera. Jednak zalążki technologii LED były już opracowywane dużo wcześniej. W latach 20. XX wieku radziecki technik radiowy Oleg Władimirowicz Łosiew zauważył, że w odbiornikach diody emitują światło, jednak było ono za słabe do używania go w szerszym obiegu np. oświetleniu wnętrz.

Jak działa żarówka LED?

Żarówka LED składa się z diody emitującej światło. Zbudowana jest z dwuwarstwowych półprzewodników, w których po dostarczeniu energii elektrycznej elektrony z jednej warstwy przechodzą na drugą. To, co widzimy w diodzie, to efekt nadmiaru energii wywołany spotkaniem się elektronu z dziurą elektronową.

 

Żarówki ledowe

 

W jaki sposób dobrać poprawnie żarówkę LED?

Dobranie idealnej żarówki to nie lada wyzwanie. Warto poznać różnice między tradycyjnymi żarówkami, halogenami, a właśnie żarówkami LED. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem o przeliczaniu mocy żarówki, czyli w jaki sposób dobrać moc żarówki do pomieszczenia. Z artykułu dowiemy się które żarówki są najbardziej energooszczędne i pobierają najmniej prądu. Ważnym elementem jest poznanie gwintu żarówki, aby poprawnie wybrać żarówkę do naszego oświetlenia LED we wnętrzu. Z kolei na pytanie: które żarówki LED można ściemniać, odpowiedź jest jeszcze prostsza. Ściemnialne są produkty z oznaczeniem „dimmable” – czyli z możliwością przygaszania. Nie wszystkie żarówki LED mogą być ściemniane poprzez swój układ elektroniczny. Najczęściej taką możliwość posiadają słynne żarówki smart – czyli inteligentne rozwiązania w oświetleniu LED.

 

mleczna żarówka e27 milagro led  mlecznobiała żarówka GU10 Nowodvorski LED  Bursztynowa żarówka dekoracyjna E27 Italux LED

Czy oświetlenie LED jest szkodliwe?

 

Czy oświetlenie LED jest szkodliwe?

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że każde światło wpływa na organizm człowieka. Przykładem może być fakt poczucia senności i ciężkości podczas jesieni i zimy. Może wynikać to z braku dziennej dawki słońca która, jak wiadomo, w zimniejsze pory roku jest skromniejsza. Najlepszym wyjściem dla naszego zdrowia jest korzystanie z naturalnego światła dziennego co najmniej kilka godzin dziennie.

Zatem czy oświetlenie LED jest zdrowe dla oczu? Wszystko w nadmiarze jest dla nas szkodliwe i tak jest również w tym przypadku. Natężenie oraz barwa światła sztucznego może wpływać na samopoczucie, koncentrację a nawet stan psychiczny człowieka. Długotrwałe oddziaływanie oświetlenia LED może niekorzystnie wpływać na wzrok człowieka, szczególnie na dzieci, osób dotkniętych afakią lub noszących sztuczne soczewki. Odpowiedzią na pytanie czy oświetlenie LED jest szkodliwe jest to, że w dużych dawkach może mieć negatywne skutki dla organizmu. Istnieją zagrożenia płynące z zastosowania oświetlenia ledowego:

 1. Efekt migotania – spotkać go można w produktach o niskiej jakości diod LED bez certyfikatów. Migotanie może być minimalnie widoczne lub też niewidoczne dla oka, jednak organizm odczuje tego efekty w postaci bólu i uczucia zmęczonych oczu. W gorszych przypadkach zawroty i bóle głowy, a także kłopoty z koncentracją.
 2. Emisja niebieskiego światła – emisja tej barwy powoduje chorobę oczu zwaną AMD, która polega na degradacji siatkówki oka co może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wybierajmy więc tylko źródła światła szczegółowo przebadane i posiadające potrzebne certyfikaty, przez które są bezpieczne w użytkowaniu. Wszystkie modele dostępna na www.lajtit.pl spełniają te wymogi.

W produktach pochodzących z wiarygodnych źródeł od certyfikowanych producentów nie ma toksycznych materiałów, stąd mitem jest jakoby żarówki LED posiadały substancje chemiczne. Gdzie wyrzucać żarówki LED? Otóż oświetlenie ledowe traktowane jest jak większość urządzeń elektrycznych i można poddawać je recyklingowi podobnie jak inne rodzaje oświetlenia.

 

Transparentna żarówka okrągła E27 Italux LED  Żarówka E14 LED Italux  Dymiona żarówka edison E27 Italux LED

Gdzie wyrzucać żarówki LED?

FAQ - Oświetlenie LED

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania odnośnie oświetlenia LED

Oświetlenie LED, pomimo swoich zalet w postaci energooszczędności i przystępnych cen, generuje pytania i wątpliwości. Postaramy odpowiedzieć na wszystkie z nich.

Dlaczego lampa ledowa po zgaszeniu nadal świeci się?

Czasem zdarza się, że po wyłączeniu lampy żarówka LED lekko świeci się. Nie musi to być oznaka uszkodzenia żarówki czy całego systemu oświetleniowego. Najczęściej powodem tego stanu może być wbudowane podświetlenie we wyłączniku światła. Niewielki prąd zasilający malutką diodę może powodować świecenie się lampy nawet po jej wyłączeniu. Zaś drugą odpowiedzią na pytanie, dlaczego lampa ledowa po zgaszeniu żarzy się, może być fakt złego podłączenia przewodów. Dzieje się tak kiedy wyłącznik nie rozłącza przewodu fazowego, a jedynie neutralny.

 

żarówka LED wady

 

Dlaczego lampa LED mruga?

Powodów, czemu oświetlenie LED migocze, mruga, gaśnie może być bardzo wiele, zaczynając od wady fabrycznej lampy bądź żarówek, a kończąc na nieprawidłowej instalacji elektrycznej. Przykładowe powody takich sytuacji:

 1. Nieprawidłowa konstrukcja instalacji elektrycznej. Błędem jest, kiedy wyłącznik światła nie przerywa przewodu fazowego.
 2. Jeśli źródłem zasilania oświetlenia LED nie jest gniazdo elektryczne, konieczne jest podpięcie odpowiedniego kondensatora o optymalnej pojemności.
 3. Migotanie światła może być spowodowane przez skoki napięcia w instalacji elektrycznej. W tym przypadku należy podłączyć diody LED do zasilacza stabilizowanego.
 4. Zbyt słaby zasilacz lub uszkodzony. Nieodpowiednie zasilanie powoduje uszkodzenie modułu zasilania w żarówce ledowej, co wywołuje mruganie i gaśnięcie.

Jeśli nie jesteśmy elektrykami, bezpieczniej nie naprawiać samodzielnie i nie dotykać instalacji elektrycznych. Zalecamy zgłoszenie się bezpośrednio do producenta, który odpowie najrzetelniej na zadany problem.

 

 Żarówka dekoracyjna E27 Milagro LED  Bursztynowa żarówka E27 Nowodvorski LED  Dymiona żarówka E27 Italux LED

 

Dlaczego żarówka LED brzęczy?

Jeśli żarówka lub lampa ledowa wydaje nieprzyjemne dźwięki: buczy czy świszczy, może to oznaczać nieprawidłowe działanie całego układu elektronicznego, zasilania bądź jednego kondensatora. Nie znając się na elektryce, zdecydowanie lepiej zgłosić się z produktem do producenta lub certyfikowanego elektryka.

Dlaczego żarówka LED słabo świeci?

W trakcie eksploatacji występuje naturalny spadek poziomu jasności diod LED. Jest to proces długofalowy, który występuje po przepracowaniu 30 000 godzin. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, diody LED nie gasną nagle, a w porównaniu do świetlówek, nie zaczynają mrugać czy migotać.

Czy żarówka LED się nagrzewa?

W porównaniu do tradycyjnych żarówek lub świetlówek, żarówki LED wydzielają bardzo małą ilość ciepła. Trzeba jednak nadmienić, że diody LED są wrażliwe na zmiany temperaturowe. Oświetleniu ledowemu nic nie grozi w warunkach domowych, ale jeśli posiadamy oświetlenie zewnętrzne należy wspomnieć, że w wysokich temperaturach może dochodzić do zmian wewnątrz układów elektrycznych. A czy żarówka LED może się spalić? Nie można przepalić diody LED, ponieważ nie posiada ona żarnika.

 

 Lampa wisząca czarna pająk Emibig Link  Girlanda na żarówki LED Milagro  Lampa stojąca czarna trójnóg Spotlight Konan

 

Oświetlenie LED – czy warto zainwestować?

Oprócz znanej wszystkim energooszczędności warto nadmienić inne zalety, jakie posiadają żarówki LED:

 • Bardzo długa żywotność produktów.
 • Minimalne koszty eksploatacyjne (w tym niewielkie zużycie energii elektrycznej).
 • Jasność źródła światła natychmiast po włączeniu.
 • Wytrzymałość na częste włączanie i wyłączanie oświetlenia.
 • Niewielka emisja ciepła.
 • Zwiększona odporność na uszkodzenia.
 • Żarówki LED nie wydzielają promieni ultrafioletowych UV oraz podczerwonych IR.
 • Są to często wyroby ekologiczne, które mogą zostać poddane recyklingowi.
 • Bezpieczeństwo i prostota użytkowania.

Dodatkowo w ofercie znajdziemy żarówki LED o każdym gwincie, więc nie trzeba obawiać się wymiany starych żarówek na te z technologią ledową. Jednakże trzeba pamiętać o przeliczeniu mocy!

 

Lampa wisząca nad stół do salonu Emibig Barbado  Lampa ścienna biała Markslojd ZEN  Oprawa natynkowa tuba biała AZzardo Bross

 

Żarówki LED jakiej firmy polecacie?

Żarówki ledowe w swoich ofertach posiada większość producentów źródeł światła. Bardzo szeroki ich wybór znajdziemy między innymi u takich marek jak Eglo, Milagro, Italux czy AZzardo. Ale to oczywiście nie wszyscy producenci żarówek LED. Gdy wśród powyższych firm nie znajdziemy tego, co potrzebujemy, możemy też zajrzeć do katalogów Nowodvorski, Polux i Sompex. Proponują one różne gwinty żarówek, a także rozmaite kształty i kolory kloszy. Możemy je więc błyskawicznie dopasować do tego, co potrzebujemy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl