
W teraźniejszych czasach wchodzimy na nowe trendy w oświetleniu. Reflektory na szynoprzewodzie to futurystyczne rozwiązanie dla współczesnych mieszkań. Są idealne dla wymagających użytkowników nowoczesnych wnętrz jak i kochających praktyczne rozwiązania.
Jakie są rodzaje lamp na szynie? Gdzie zakupić system szynowy z lampami? Czy oprawa na szynę nadaje się do zamontowania w kuchni? Jak oświetlić obrazy w salonie? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule!
System szynowy – lampa praktyczna
Chcąc wyposażyć dom w systemy szynowe, należy zaplanować wszystko już na etapie projektowania. Cały system składa się z wielu elementów, które muszą mieć swoje odpowiednie miejsce. Dodatkowo warto zrobić to raz, ale porządnie, aby móc cieszyć się z funkcjonalności lampy na szynie przez wiele lat. Co może zawierać pełny system szynowy?
- Szynoprzewód
- Reflektor szynowy
- Łącznik
- Zaślepki
- Adapter
- Uchwyt do mocowania
- Zasilanie
Reflektory na szynie nie należą do najłatwiejszego rodzaju oświetlenia, bowiem wymagają wszystkich potrzebnych części, aby móc działać. Jednak główną zaletą ich jest fakt, że są bardzo indywidualnym oświetleniem, którym można zmieniać koncepcje aranżacyjne.
Jakie są rodzaje reflektorów szynowych?
Jedną z najważniejszych kwestii w wyborze idealnego systemu szynowego jest dobór odpowiedniej fazy. Szynoprzewody dzielą się ze względu na ilość faz. Wyróżnić możemy spoty szynowe 1-fazowe oraz 3-fazowe.
Oprawy szynowe jednofazowe
System szynowy z reflektorami 1-fazowymi charakteryzuje się zasilaniem wyłącznie poprzez dwa przewody obecne w szynie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszystkie reflektory szynowe podpięte do szynoprzewodu będziemy włączali i wyłączali jednocześnie.
Spoty szynowe 3-fazowe
Szynoprzewody trójfazowe wyróżniają się tym, że w systemie znajdują się cztery przewody elektryczne: jeden zerowy oraz trzy fazowe. Ten rodzaj systemu jest bardziej skomplikowany, ponieważ pozwala na stworzenie trzech niezależnych scen oświetleniowych, gdzie możemy ustawić włączanie niezależnie od siebie trzech lamp na szynie. Decydując się na ten rodzaj oświetlenia, konieczne jest sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
Lampa na szynoprzewód natynkowy, czy podtynkowy?
Zdecydowaną większość stanowią szynoprzewody natynkowe, które można uniwersalnie zastosować na sufitach murowanych, czy też takich stworzonych z płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli jednak zależy nam na ukryciu listwy oświetleniowej i mamy przystosowany do tego sufit podwieszany, wtedy można bez większych problemów zdecydować się na szyny oświetleniowe podtynkowe. Sama szyna jest wtedy schowana i z sufitu wystają tylko np. okrągłe białe spoty na szynę lub reflektory szynowe w kształcie tubki.
Jakie reflektory na szynie do salonu, a jakie do kuchni?
Lampa na szynie dostępna jest obecnie w bardzo wielu wariantach. Do wyboru są ciekawe kształty opraw jak i ich kolory. W momencie kiedy planujemy zmieniać aranżacje wnętrz, warto nabyć spoty z ruchomym źródłem światła. W salonach jak i nad stołem najchętniej wybierane są lampy szynowe LED wiszące. Podkreślą one efekt nowoczesnej aranżacji mieszkania. Reflektory, w których można zmieniać punkt świetlny wykorzystywane są również do eksponowania cennych pamiątek rodzinnych lub pucharów sportowych.
Jakie wybrać lampy na szynie do biura?
W biurach najlepiej odnajdują się reflektory na szynoprzewód o prostej strukturze kwadratu lub tubki. Minimalistyczne oprawy w kolorze czerni lub bieli mają współgrać z harmonią przestrzeni biurowej i nie wybijać z skupienia. Warto zwrócić uwagę na barwę światła, ponieważ do pracy stosowane jest inne światło. Światło neutralne i lekko zimne (4000-5000 K) to najlepsze rozwiązanie do miejsc, w których dużo się pracuje. Jest to temperatura barwowa najbardziej zbliżona do światła naturalnego.
Jakiego koloru reflektor na szynie do sypialni?
Większość producentów w swoich projektach stawia na klastyczną paletę barw. Jednak znajdą się modele, które zostały muśnięte złotem czy chromem. W sypialni najbardziej efektowne będą reflektory szynowe trójfazowe różowe. Z powodu swoich możliwości, wieczorem będzie można włączyć jedną lub dwie lampy na szynie, a nie wszystkie jednocześnie. Dzięki temu można uzyskać romantyczną atmosferę w półmroku.
Na co zwrócić uwagę kupując oświetlenie szynowe?
Nie tylko wygląd, kształt czy kolor jest wyznacznikiem doboru systemu szynowego. Na ten proces składa się kilka priorytetowych rzeczy, a mianowicie:
- Szyny 1-fazowe i 3 – fazowe – wybór uzależniony jest od potrzeb użytkownika.
- Długość szynoprzewodów – w sklepach najczęściej spotkamy produkty o długościach 1 m, 1,5 m oraz 2 m. Nadmienić trzeba, że można je łączyć w różnych kombinacjach za pomocą łączników.
- Barwa temperaturowa w reflektorach – w zależności od umiejscowienia systemu szynowego.
Więcej na ten temat znajduje się w artykule „jak kupić dobre systemy szynowe?".