Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Gdzie wyrzucać żarówki? - utylizacja zużytych żarówek
Gdzie wyrzucać żarówki? - utylizacja zużytych żarówek

Wszystko jest ograniczone czasowo jeśli mowa o żywotności technologii, ale czy zastanawiałeś się gdzie wyrzucić spaloną żarówkę? Co zrobić z potłuczoną świetlówką, czy zużytą żarówką LED? Jeśli zastanawiasz się jak poprawnie utylizować żarówki energooszczędne, to poniższy tekst jest dla Ciebie! Razem zadbamy o środowisku naturalne!

Gdzie wyrzucać żarówki?

 

Dlaczego recykling żarówek jest ważny?

Niektóre zwykłe żarówki wykonane są z trudno topliwego metalu, co może zaszkodzić naszej matce ziemi. Niestety, do niedawna bez namysłu wyrzucaliśmy te źródła światła do standardowych śmieci, przez co odpady elektryczne lądowały w zbiorczym koszu. Wynika to też z tego, że recykling żarówek nie był zagadnieniem nagłośnionym, więc mało kto przejmował się nim. Nie chodzi już tutaj o samą ekologię i dbanie o środowisko naturalne, ale o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich.

Niektóre źródła oświetlenia posiadają rtęć i luminofory, które są największym zagrożeniem. Kolejną ważną rzeczą jest to, że żarówki nadają się w większości do recyklingu, to znaczy, że tworzywo jest wykorzystywane powtórnie bez generowania strat. Takim produktem jest żarówka dymiona Italuxa. Dodatkową motywacją do tego, by wykonywać segregowanie żarówek i innych odpadów jest groźba otrzymania mandatu: za wyrzucanie świetlówek do zwykłych śmieci grozi grzywna od 50 zł do 5000 zł.

 Gdzie powinno się wyrzucać żarówki?

 

Gdzie wyrzucić zwykłe żarówki?

Do zwykłych żarówek zaliczają się również energooszczędne żarówki LED (dobrym przykładem jest żarówka LED Milagro). Co zrobić, by się ich bezpiecznie pozbyć?

 • Istnieją punkty zbierania elektrośmieci, a adresy do nich można znaleźć na stronie Urzędu Gminy bądź innych stronach w internecie.
 • Wybrane sklepy z oświetleniem posiadają odpowiednie pojemniki do zbierania zużytych żarówek, zgodnie z Ustawą o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym.
 • Spalone żarówki możemy oddać w każdym sklepie lub hurtowni, w której można zakupić te same produkty.
 • Żarówka, która nie działa, może też się znaleźć w specjalnych pojemnikach znajdujących się na terenie osiedli mieszkaniowych.
 • Każda instytucje mogą zamówić specjalny odbiór zużytych żarówek.
 • Jeśli nie ma innej możliwości, popsuta żarówka może trafić do odpadów zmieszanych, z racji braku niebezpiecznych elementów.

Ale jeśli mowa o utylizacji świetlówek, to sprawa nieco się komplikuje.

Gdzie wyrzucać świetlówki?

Produkty tego rodzaju posiadają już rtęć lub inne niebezpieczne substancje, dlatego szczególnie w momencie ich rozbicia się należy zachować szczególną ostrożność. Przykładem dobrego produktu tego typu jest świetlówka T8 Nowodvorskiego, która będzie nam służyła przez lata, a którą po okresie eksploatacji należy prawidłowo wyrzucić.

 • Przepalone świetlówki należy wykręcić i przechować do momentu utylizacji. W tym wypadku możemy taki produkt oddać do sklepu, kupując w zamian inny. Jeśli nie mamy ochoty na kupno kolejnej żarówki to możemy wyrzucić ją do pojemnika na zużyte świetlówki lub odwieźć do punktu zbierającego elektrośmieci. 
 • Stłuczone świetlówki należy traktować z ostrożnością i zanim zaczniemy sprzątać, zaleca się otworzyć okna w celu przewietrzenia pomieszczenia z toksycznych substancji. Założywszy gumowe rękawiczki możemy dokładnie zebrać resztki produktu i przetrzeć podłogę. Wszystkie resztki świetlówki, razem z rękawiczkami i ścierką, należy wrzucić do worka i szczelnie zawiązać. W takiej formie zawozimy pękniętą świetlówkę do punktu składowania odpadów, informując pracowników o tym, co znajduje się w środku.

 Zasady utylizacji żarówek i świetlówek

Jak dać drugie życie żarówkom?

Ci, którzy lubią wyjątkowe, ręcznie robione dekoracje, nie muszą sobie zadawać pytania: gdzie wyrzucić zepsutą żarówkę. Zamiast tego mogą wykonać z niej bardzo wiele użytecznych czy dekoracyjnych rzeczy. Przedmioty tego typu nie muszą lądować na śmietniku, ponieważ mogą zostać użyte po raz kolejny w niekonwencjonalny sposób. Zanim jednak przystąpi się do pracy, potrzebujemy:

 • Zepsute, przepalone żarówki (tylko nie energooszczędne, bo mogą zawierać rtęć!)
 • Okulary
 • Rękawice
 • Ścierkę
 • Obcęgi
 • Pęseta
 • Materiały kluczowe do wykonania tego, czego chcemy
 • Opcjonalnie młotek i śrubokręt

jak zrobić doniczkę z żarówki

Co zrobić z żarówki?

Pierwszy pomysł jaki wpada nam do głowy, to zrobienie bombki z żarówki. Wystarczy posmarować szklaną powierzchnię klejem i obtoczyć na przykład w brokacie. Inny pomysł to owinięcie niepotrzebnych żarówek dekoracyjnych ładnym, bawełnianym sznurkiem. Będzie to równie pięknie wyglądało na każdej choince. W tym wypadku ograniczać może nas tylko wyobraźnia.

Gdy jesteśmy fanami zieleni, możemy wykonać doniczki żarówki. Taką ozdobę najłatwiej wykonać z nieco większych źródeł światła mających duży gwint E27. Ucinamy wtedy samo zakończenie gwintu, przez powstały otwór wkładając mech i ususzony kwiat bądź sukulent. Dodatkiem mogą być tu małe, kolorowe kamyki. Teraz wystarczy wykonać podstawkę z drewna bądź dodać drucik do zawieszenia i gotowe! Mamy mały ogródek w żarówce!

Co można jeszcze zrobić z żarówki?

Jest bardzo dużo pomysłów na wykonanie dekoracji i ozdób z zużytych żarówek. Przedstawimy niektóre z nich:

 • Lampka naftowa z żarówki
 • Wazon z żarówek
 • Muszelki zamknięte w żarówce (można również użyć do tego kwiatów i innych elementów)
 • Szklane baloniki

Wykonując powyższe dekoracje zyskujemy podwójnie: zarazem dbamy o środowisko i ozdabiamy swój dom.

 Żarówka z kwiatami  Lampa naftowa z żarówki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl