Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak dobrać oświetlenie lustra, czyli porady dotyczące aranżacji lamp łazienkowych
Jak dobrać oświetlenie lustra, czyli porady dotyczące aranżacji lamp łazienkowych

Łazienka posiada ściśle liczne funkcje, więc i jej oświetlenie powinno sprostać licznym wymaganiom. Jedną z ważniejszej jej części jest umywalka z lustrem. To tu nie tylko myjemy się, ale też golimy się czy wykonujemy codzienny makijaż.

Jak wybrać lampy nad lustro, by były jak najbardziej pomocne? Jakie parametry musi mieć dobrze dobrane oświetlenie lustra, by zarówno w dzień, jak i wieczorem dobrze spełniało swoją funkcję? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

 

Jak dobrać oświetlenie lustra

 

Lampy łazienkowe - o co musimy zadbać przy ich aranżacji?

Jeśli mamy możliwość wybrać się do projektanta wnętrz, to uczyńmy to, ponieważ zaprojektowanie dobrego oświetlenia w tak kluczowym pomieszczeniu nie jest łatwym wyzwaniem. Ciężko przewidzieć jak zachowają się wybrane przez nas systemy lamp, przez co może dojść do niedoświetlenia, złego ustawienia lampy nad lustro, braku odpowiedniej ilości światła podczas kąpieli pod prysznicem czy wannie. Jest to tylko kilka błędów, które mogą się pojawić.  

Gdy zdecydujemy się jednak podjąć ryzyko samodzielnej aranżacji łazienki powinniśmy pamiętać o takich zasadach jak:

  • Przede wszystkim przestrzeń powinna być oświetlona równomiernie. Jest to szczególnie ważne w momencie wyboru lampy nad lustro do łazienki. Umywalka i znajdująca się nad nią szklana tafla jest centralnym miejscem, gdzie wykonujemy makijaż, golimy się, bądź po prostu wykonujemy poranną toaletę, dlatego szczególnie o nią zadbajmy.
  • Odpowiedni dobór koloru wykończenia, jaki ma kinkiet do łazienki. Wbrew pozorom jest to ważny aspekt, ponieważ to pomieszczenie jest najczęściej niewielkich rozmiarów, a ciemne kolory mogą zabrać optycznie dużą część. Jeśli jednak jesteśmy zmotywowani do posiadania ciemnego kinkietu, to odsyłamy do artykułu Jak dobrać nowoczesne czarne kinkiety do łazienki.
  • Dobór lampy, która ma zamknięty klosz, poprzez który uzyskujemy łagodne rozproszone światło. Jeśli jednak pragniemy lampy z otwartym kloszem, zaleca się dobranie żarówki o mlecznej oprawie, która skutecznie rozproszy światło.
  • Barwa światła powinna być w odcieniach neutralnych, ponieważ przy takim oświetleniu widać więcej detali.
  • Klasa ochronności powinna wynosić minimum IP44, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia oświetlenia.
  • W zależności od powierzchni łazienki, musimy dobierać odpowiednio ilość lamp jak i ich moc. Poniżej 10 metrów kwadratowych zaleca się użycie jednej lampy sufitowej z żarówką co najmniej o mocy 75 W. Powyżej 10 metrów kwadratowych możemy zainwestować w kilka punktów światła o mniejszej mocy, to powinno wyrównać oświetlenie całego pomieszczenia.

 

Lampa łazienkowa do lustra

 

Jakie oświetlenie lustra do łazienki?

Mając już całą wiedzę na temat tego, jak poprawnie zaaranżować całe pomieszczenie, możemy skupić się na najważniejszym punkcie w łazience, czyli lustrze. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ jest to miejsce w którym funkcjonalność i praktyczność jest najważniejsza. Przy umywalce z lustrem wykonujemy poranną toaletę, makijaż, golimy się, przeglądamy, poprawiamy fryzurę. Dobranie oświetlenia przy lustrze to nie lada wyzwanie, które stoi przed nami. Oświetlenie łazienkowe nad lustro powinno równomiernie oświetlać twarz, nie zmieniając jej koloru. Przedstawimy pomysły w jaki sposób możemy skutecznie dobrać takie lampy.

  • Najczęściej wybieraną opcją jest kinkiet led nad lustro. Często przybiera formę pojedynczej dużej lampy lub kinkietu. Przykładem jest złoty kinkiet ścienny Light Prestige Isla , który cechuję się technologią LED o neutralnej barwie światła. Wybierając takie oświetlenie musimy brać pod uwagę, że strumień światła będzie padać na twarz jedynie od góry. Gdy dobierzemy złe żarówki, dodatkowo mogą powstać cienie, które będą utrudniać czynności takie jak zrobienie makijażu czy dokładne ogolenie się.
  • Kolejną alternatywą jest to, by umieścić lampy ścienne łazienkowe po bokach lustra. Jeśli uzyskamy równomiernie rozproszone światło, będziemy w stanie poprawnie wykonywać makijaż.
  • Można pójść o krok dalej i zamontować oświetlenie LED wokół lustra. Do tego mogą nadać się listwy, taśmy led albo osobne punkty świetlne. Pamiętając przy tym o mocy i barwie temperaturowej światła.
  • Atrakcyjnie wizualnym rozwiązaniem jest zamontowanie taśmy led za lustrem.

 

Oświetlenie led nad lustro

 

Podsumowując: oświetlenie łazienkowe jest wyzwaniem, a najważniejszym aspektem jest równomierne rozprowadzenie światła po pomieszczeniu. Pamiętać trzeba przy tym o doborze mocy, klasie szczelności opraw, temperatury barwowej, a nawet kolorze lampy ściennej nad lustro.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl