Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Taśmy LED – jak działają? – Poradnik
Taśmy LED – jak działają? – Poradnik

Coraz większą popularnością cieszą się paski ledowe ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie i przede wszystkim energooszczędność. Wykorzystuje się je we wnętrzach i ogrodach, meblach i przestrzeniach wilgotnych jak łazienka. Znajdują także zastosowanie w kuchni, gdzie pełnią funkcję dodatkowego oświetlenia części blatu.

Zatem jak działa taśma LED? Jak prawidłowo ją podłączyć, aby cieszyć się z podświetlenia danej przestrzeni? Jakie są rodzaje? Wszystkie odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym artykule!

 Jak działa taśma LED?

Jakie są rodzaje podświetlenia ledowego?

Oświetlenie w postaci taśm LED ma bardzo wiele zalet. Niewielkie rozmiary oraz elastyczność całej konstrukcji, to nie jedyne dobre rzeczy jakimi mogą się pochwalić. Taśmy LED to przede wszystkim wydajność świetlna oraz łatwa możliwość zmiany barwy czy koloru dyskretnie zamontowanego oświetlenia.  Ledy do pokoju mogą mieć zatem inne zastosowanie niżeli pasek ledowy zewnętrzny. Taśma LED – Jak wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy znać rodzaje pasków ledowych.

  • Taśmy LED 230 V i 12 V – wybierając produkt należy sprawdzić na opakowaniu, pod jakie napięcie należy podłączyć wybrany model. Modele 230 V podłączane są do standardowej sieci elektrycznej, zaś produkty 12 V wymagają transformatora. Oświetlenie na 12 V jest najczęściej używane w łazienkach oraz ogrodzie.
  • Taśma LED RGB, a jednokolorowa – na rynku dostępne są różnego rodzaju listwy led. Najtańsze z nich świecą głównie w jednym kolorze. Jednak dla urozmaicenia i upiększenia przyjemnego nastroju w sypialni czy pokoju nastolatka, stosuje się rozwiązanie nazywane RGB. Dzięki temu można płynnie zmieniać kolor światła na dokładnie taki, na jaki mamy aktualnie ochotę.
  • Taśma LED z funkcją zdalnego sterowania – w potocznym języku „ledy na pilota” to rozwiązanie stworzone dla wygody użytkowania. Za pomocą tego urządzenia zmienimy kolor i barwę temperaturową oraz natężenie oświetlenia. Również łatwo włączymy i wyłączymy cały system oświetlenia ledowego.

Ledy do pokoju dziecka Eglo Pidio  Ledy na pilota Eglo Stripex Flex  Podświetlenie LED do kuchni Eglo Stripe A

Jak działa taśma LED?

Diody LED są przeciwieństwem technologii żarowej wykorzystywanej w tradycyjnych żarówkach. Żeby żarówka świeciła, trzeba podgrzać drucik wolframowy do momentu, aż zaczyna wydzielać światło. Zasada działania taśm LED opiera się na elektroluminescencji. W diodzie dochodzi do jarzenia się, ale nie jest to związane z temperaturą. Powstaje to pod wpływem prądu. Dzięki specjalnym substancjom chemicznym i przepływem prądu dochodzi do zjawiska, gdzie cząstki naładowane dodatnio i ujemnie łączą się.

Więcej na temat podświetlenia LED w kolejnej części tego poradnika!

Pasek LED na zewnątrz AZzardo Smart  Taśma LED Light Prestige  Taśma ledowa do ogrodu Markslojd Garden

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl