Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak obliczyć pobór prądu żarówki? – oszczędność krok po kroku
Jak obliczyć pobór prądu żarówki? – oszczędność krok po kroku

Oświetlenie nie istniałoby bez tradycyjnych żarówek lub żarówek LED. Są one potrzebne aby oświetlić dom czy ogród. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się ile płacisz za światło? Jaki jest standardowy koszt żarówki?

Mając do wglądu bogatą ofertę żarówek, które wybrać ze względu na oszczędność prądu? Jak wygląda zużycie prądu i z jakimi kosztami trzeba się liczyć decydując się na konkretny model żarówki? Wszystkie odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym artykule!

Jak obliczyć zużycie prądu żarówki?

Jak obliczyć zużycie prądu żarówki?

W Internecie dostępne są darmowe kalkulatory do obliczania poboru prądu. Jednak jeśli nie ufasz takim rozwiązaniom, to podamy wzór na samodzielne obliczenie zużycia energii żarówki. Pierwszą rzeczą jaką trzeba wiedzieć, to rozliczanie zużycia energii w kilowatogodzinach. Żeby wiedzieć ile kosztuje godzina świecenia żarówki trzeba mieć takie dane jak moc oraz oszacować czas pracy i znać stawkę za energię.

Załóżmy, że stawka u naszego dostawcy energii wynosi 0,4 zł za 1kWh. Moc żarówki wynosi 60W i świeciła tylko 20 h.

Jak obliczyć  pobór prądu żarówki?

Ile prądu zużywa żarówka?

Jak obliczyć pobór prądu żarówki?

Dzięki umiejętności samodzielnego obliczania zużycia energii elektrycznej, można monitorować wydatki na prąd. Jak wybrać żarówkę, aby była energooszczędna i dawała dużo światła? W tym wypadku warto zastanowić się nad oświetleniem z technologią LED, która z przeliczeniu watów daje zdecydowanie większy strumień świetlny. Żarówki LED przykładowo o mocy 5W odpowiadają żarówkom tradycyjnym o mocy 25 W. W przeliczeniu rocznym można zauważyć znaczące oszczędności przy zmianie na oświetlenie ledowe. Żeby wiedzieć ile prądu zużywa żarówka, musimy znać jej moc i czas pracy.

Bursztynowa żarówka E14 Eglo LED  Żarówka dekoracyjna E27 Milagro LED  Dymiona żarówka Edison E27 Italux LED

Ile godzin może świecić tradycyjna żarówka?

Większość producentów danych żarówek podaje na opakowaniu informację o średniej żywotności danego modelu żarówki. Taka informacja również powinna być podana w ofercie internetowej. Dodatkowo różne typy żarówek mają różną średnią liczbę godzin działania, bowiem zależy to od ich wewnętrznej budowy.

Żarowe tradycyjne żarówki mają najkrótszą żywotność bowiem, wynosi od 750 po 2000 godzin. Wiele osób ma do nich sentyment ze względu na dekoracyjne szkło i przyjemną ciepłą barwę, aczkolwiek dekoracyjne żarówki Edison można zdobyć w technologii LED.

Żarówka mleczna E14 Globo ledowa  Mlecznobiała żarówka T8 Eglo  Transparentna żarówka GU10 Eglo

Żarówki fluorescencyjne to opcja na bardzo długi okres czasu, ponieważ działają od 24 000 do ponad 36 000 godzin. Warto używać ich w miejscach często uczęszczanych np. łazienka czy kuchnia. Zaś żarówki energooszczędne CFL potrzebują dłuższej chwili aby osiągnąć pełną jasność oraz ich żywotność wynosi od 8 000 do 20 000 godzin.

Faworytem w żywotności są żarówki LED czy też diody LED. Są dostępne w różnych kształtach, stylach i odcieniach.

Ile kosztuje żarówka?

Produkty jakimi są żarówki można nabyć już od 2 zł, jednak trzeba mieć w pamięci, że cena często odpowiada jakości danej żarówki. Niekiedy lepiej jest zakupić droższą żarówkę i nie martwić się o jej przedwczesne zepsucie się. Dodatkowo na rynku są dostępne inteligentne żarówki smart, które są odpowiedzią na potrzeby ludzi, aby móc zdalnie za pomocą aplikacji lub pilota sterować takowym oświetleniem. Pozwala to na częste zmiany barwy światła i mocy świecenia żarówki.

Kolorowa żarówka smart E14 Eglo LED  Przezroczysta żarówka E14 Eglo LED  Żarówka smart GU10 5W Eglo LED

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl