Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak profesjonalnie oświetlić kościół?
Jak profesjonalnie oświetlić kościół?

Oświetlenie w kościele ma fundamentalne znaczenie na jego funkcjonalność oraz postrzeganie prze zwiedzających jak i wiernych. Wchodząc do kościoła powinniśmy już od progu czuć, że jesteśmy w miejscu świętym. W jaki sposób oświetlić nowe obiekty sakralne? Jakie lampy wybrać aby wpasować się w architekturę?

Oświetlenie wnętrza kościoła to jedna z najważniejszych decyzji przy projektowaniu, remontowaniu i wymianie.  Które oprawy zapewnią odpowiednią moc świetlną, aby konkretne przestrzenie w kościele były odpowiednio i równomiernie oświetlone? Wszystkie odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Oświetlenie wnętrza kościoła

Profesjonalne oświetlenie kościołów – jakie rodzaje lamp wybrać?

Przede wszystkim oprawy muszą współgrać z całym wystrojem budowli, aby zapewniało to realizacje podstawowej funkcji jaką jest duchowe przeżywanie wszystkich nabożeństw i mszy świętych. Możemy wyróżnić dwa rodzaje lamp:

  • Zewnętrzne oświetlenie kościołów
  • Oświetlenie wnętrza kościoła

Wewnętrzne jak i zewnętrzne oprawy muszą być stylem zbliżone do siebie, aby zwiedzający i wierni mogli odbierać pełny przekaz oraz obraz budowli świętej. Najczęściej we wnętrzach stosowane jest oświetlenie główne w postaci żyrandoli i dodatkowe światła punktowe za pomocą kinkietów klasycznych lub spotów. Gra światłocieniem jest tutaj jak najbardziej wskazana, aby doświetlić dodatkowo ważne elementy wnętrza kościoła takie jak ołtarz czy obrazy. Lampy nad lustro świetnie sprawdzą się do podświetlania dzieł malarskich o tematyce sakralnej.

Kinkiet do kościoła klasyczny Elstead Rectory  Żyrandol świecznikowy oświetlenie wnętrza kościoła Elstead Crown  Żyrandol klasyczny do kościoła Elstead Lily

Nowoczesność, czy klasyka? – oświetlenia kościoła

Oświetlenie klasyczne góruje wśród wybieranych lamp do kościoła. Żyrandole świecznikowe świetnie spisują się jako oświetlenie główne, ponieważ oprócz funkcji praktycznej jest również dekoracyjna. Czy oświetlenie kościołów led jest możliwe?

Oświetlenie ledowe jest używane chętniej ze względu na energooszczędność. Wystarczy nabyć żarówki led i zamontować je w lampie.

Żyrandol metalowy led do kościoła Aldex Róża  Klasyczny żyrandol do kościoła Elstead Armilli  Oświetlenie wnętrza kościołów żyrandol Eglo Carpento

Lampy zewnętrzne do kościoła

Z zewnątrz kościół również musi być reprezentatywny. Miejsce kultu i świętości powinno być widoczne już z daleka. Co konkretnie trzeba oświetlić?

  • Lampy o podwyższonym IP przydadzą się do oświetlenia ścieżki prowadzącej do drzwi. Do tego nadadzą się lampy najazdowe zamontowane w kostkę brukową.

  • Bardzo ważne jest doświetlenie całego budynku po zmroku, aby mógł wyróżniać się na tle innych budowli. Do uzyskania jak najlepszego efektu świetlnego używa się kinkietów świecących góra-dół lub reflektor skierowany na elewację.

 Oświetlenie zewnętrzne kościoła latarnia Elstead Tournai  Kinkiet elewacyjny do kościoła Elstead Burford  Kinkiet klasyczny zewnętrzny do kościoła Globo Nyx

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl