Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak oświetlić ścieżkę? Wybieramy lampki chodnikowe wpuszczane
Jak oświetlić ścieżkę? Wybieramy lampki chodnikowe wpuszczane

Bez względu na to, czy nasz dom jest duży, czy mały, dojście od furtki w ogrodzeniu do drzwi budynku w ciemną noc może nie być najbardziej komfortowe. By poprawić wygodę i bezpieczeństwo spaceru dobrze jest postawić na odpowiednio mocne oświetlenie chodnika. Jeśli będzie ono wpuszczane w glebę czy kostkę, zajmie bardzo niewiele miejsca, dając jednocześnie jasne, dobrze ukierunkowane światło.

Zastanówmy się jednak dokładnie nad tym, jakie oświetlenie dojścia do domu będzie dla nas najlepsze. Jaką powinno mieć ono moc? Ile źródeł światła będzie tu potrzebne? Jaka musi być klasa szczelności, by kupiony produkt wytrzymał długie lata? O tym wszystkim piszemy poniżej omawiając precyzyjnie oświetlenie ścieżki przydomowej.

 

Jakie oświetlenie chodnika?

 

Czy lampka wpuszczana w chodnik musi mieć wysoką klasę szczelności?

Zanim odpowiemy na powyższą kwestię zastanówmy się, jakim szkodliwym czynnikom są poddawane powyższe produkty. Pierwszy to bez wątpienia deszcz i woda, która może przez dłuższy czas pozostawać w zagłębieniach terenu. Przez to wszystko lampki chodnikowe bez wątpienia muszą być wysoko wodoodporne.

Kwestia druga to zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni klosza i które mogą wnikać do wnętrza przedmiotu. Kurz, pyły, drobne igły i liście drzew, małe kamyki. To tylko niewiele z części stałych, które będą upadać na nasze oprawy wbudowane w ścieżkę. Jedną kwestią jest ich waga, zaś drugą - uszkodzenia jakie mogą spowodować poprzez zbyt długie zaleganie na powierzchni.

 

lampy wpuszczane w glebę RABALUX TACOMA 8714 lampy na chodnik EGLO LAMEDO 93481 oświetlenie ścieżki do domu MARKSLOJD GARDEN 106935

 

I wreszcie trzecia sprawa, czyli codzienne duże obciążenia, jakim będzie poddawany opisywany artykuł. Po drodze prowadzącej do domu chodzą wszyscy domownicy i goście. Po niej też jeździmy wózkiem dziecięcym, a niekiedy ustawiamy na niej ciężkie przedmioty, odkładając je na chwilę dla ulżenia swoim dłoniom. Zarówno więc ramka, jak i szkło czy tworzywo sztuczne ją wypełniające muszą być mocne i niepodatne na pękanie.

Podsumowując: by mieć pewność, że wybrana oprawa spełnia wszystkie te wymogi, musimy stawiać na modele o klasie szczelności IP44 lub wyższej.

 

Jak dobrze podświetlić ścieżkę?

 

Lampy oświetlające ścieżkę - rodzaje

Powyższe produkty mogą być wykonane z różnych materiałów. Wśród najpopularniejszych są tworzywo sztuczne i stal lub aluminium. Ich dopełnieniem jest niekiedy szkło, które zabezpiecza żarówkę.

Kolejny punkt wyboru to kolor. Lampy do chodnika zazwyczaj mają barwy podstawowe: szare, srebrne czy czarne. Dużo rzadziej spotka się wersje białe czy brązowe.

 

oprawa chodnikowa GLOBO STYLE II 31100 czarna lampka wpuszczana w chodnik MARKSLOJD GARDEN24 107717 lampki chodnikowe srebrne EGLO RIGA 3 86189

 

A co jeśli chodzi o kształt? Chodzi tu zwłaszcza o kształt ramki widocznej po zamontowaniu produktu. Jak się pewnie domyślacie, na pierwszym miejscu wśród najchętniej wybieranych opcji są te okrągłe. Nieco rzadziej odbiorcy decydują się na oświetlenie wpuszczane kwadratowe.

Co jeszcze musimy wybrać? Na pewno gwint żarówki. Lampy do montażu w kostce brukowej mogą mieć zintegrowane moduły LED lub posiadać miejsce na żarówki E27 lub GU10. Zazwyczaj moduły ledowe będą najtrwalsze, jednak zarazem podniosą cenę całego produktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl