Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak podłączyć włącznik światła? – Poradnik Lajtit
Jak podłączyć włącznik światła? – Poradnik Lajtit

Chcąc wymienić lub zamontować nowy włącznik światła, nie musisz od razu wzywać specjalisty od tego. Jest to dość łatwa czynność, którą można zrobić samodzielnie z instrukcją. Trzeba jednak zadbać o własne bezpieczeństwo.

Jak zatem podłączyć włącznik światła lub włącznik schodowy? Jaka jest różnica między włącznikiem pojedynczym a podwójnym? Na te i inne pytania techniczne znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak podłączyć włącznik światła?

Jak podłączyć włącznik światła?

Włączników do światła jest bardzo duży wybór. Różnic się mogą one obudową z metalu, drewna, szkła, a nawet plastiku. Ponadto mogą mieć różny kształt. Przez różnorodność można dopasować idealny włącznik do konkretnego wnętrza. Ponadto występują na rynku różne rodzaje włączników, zaczynając od włączników schodowych, z pokrętłami i suwakami do regulacji natężenia światła lub włączniki czasowe. Włącznik światła – jak podłączyć zatem?

 1. Pierwszym krokiem jaki musimy podjąć to wyłączenie zasilania elektrycznego, aby uniknąć porażenia prądem. Dodatkowo mimo wszystko trzeba zachować ostrożność.
 2. Trzeba upewnić się, że mamy odpowiedni włącznik do danego oświetlenia. Włączniki z IP20 są stosowane w suchych przestrzeniach i wnętrzach domu, zaś te z IP44 mogą być stosowane w łazienkach. Natomiast na zewnątrz konieczny jest włącznik z klasą ochronności IP65.
 3. Następnie należy wykonać demontaż starego włącznika (o ile on jest). Trzeba zdjąć klawisz łącznika i odkręcić częściowo śruby mocujące osprzęt. Wyjmujemy środek i po poluzowaniu zacisków elektrycznych całą przednią obudowę.
 4. Jak zamontować włącznik światła? Tutaj teraz trzeba zachować skupienie i ostrożność, bowiem należy końcówki przewodów elektrycznych wsunąć do zacisków nowego włącznika. Nie wolno pomylić przewodów. Dla przypomnienia:
 • Przewód fazowy jest zwykle brązowy, szary lub czarny i należy go połączyć ze stykiem L oznaczonym na czerwono
 • Kabel neutralny jest w kolorze niebieskim ze stykiem 1
 • Przewód ochronny jest żółto-zielony (nie zawsze jest potrzebny)
 1. Jak podłączyć włącznik światła do puszki? Włącznik należy ostrożnie umieścić w puszce, uważając, aby nie wyrwać przewodów z zacisków. Ustawia się go poziomo, w pozycji wyłączonego światła. Sprawdzamy, czy wszystko działa za pomocą włączenia prądu elektrycznego. Jeśli tak to dokręcamy osprzęt z puszką i zakładamy ramkę dociskając ją do ściany.

Włącznik podwójny Smart AZzardo  Włącznik główny podszafkowy Italux  Włącznik pojedynczy Smart AZzardo

Jak podłączyć włącznik schodowy?

Jak podłączyć włącznik schodowy pojedynczy?

Włącznik schodowy jest często zachwalany poprzez swoją funkcjonalność. Za jego pomocą możemy sterować oświetleniem z kilku miejsc i najczęściej stosuje się go przy doświetlaniu schodów. Jednak nie tylko tam, bowiem może być stosowany w sypialni, salonie, długich korytarzach. Oświetlenie schodowe warto zamontować w kilku miejscach w domu, ponieważ jest to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność czasu. Więcej na temat tego oświetlenia znajduje się w artykule „Jak prawidłowo oświetlić schody?" Ale zatem nasuwa się pytanie, jak podłączyć włącznik schodowy?

Do wykonania tej instalacji potrzebujemy minimum dwóch włączników schodowy, aby móc naprzemiennie zmieniać stan obwodu elektrycznego na przeciwny. Włączniki muszą być połączone ze sobą dwoma przewodami i dodatkowo pierwszy przełącznik musi być doprowadzony do fazy za pomocą przewodu. Przed wykonaniem instalacji należy wyłączyć zasilanie elektryczne w celu bezpiecznej i bezproblemowej instalacji.

Co jeśli chcemy mieć więcej niż dwa włączniki? Jak podłączyć wyłącznik krzyżowy?

W tym wypadku musimy zaopatrzyć się w włącznik krzyżowy.

 • Pierwszy włącznik podłączamy do fazy za pomocą przewodu
 • Drugi przełącznik podłączamy do źródła światła
 • Natomiast dwa przewody łączące ze sobą przełączniki schodowe muszą prowadzić przez łącznik krzyżowy.

Wpust schodowy Eglo Zarate na włącznik schodowy  Wpust przypodłogowy Orlicki Design Arsa  Wpust schodowy LED Redlux Memphis

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl