Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak podłączyć żyrandol na 1, 2, 4 żarówki? - Poradnik
Jak podłączyć żyrandol na 1, 2, 4 żarówki? - Poradnik

Żyrandol jako oświetlenie dekoracyjne egzystuje z nami od wielu lat. Zdobi nasze wnętrza, w których pragnie się przebywać. Jednak widząc potęgę i rozmiary możemy mieć wątpliwości czy podołamy samodzielnemu podłączeniu tejże lampy glamour.

Bez obaw, śpieszymy z pomocą. Nie jest to tak trudne jak się wydaje! Damy wskazówki, w jaki sposób skutecznie podłączyć żyrandol na 1, 2, 4, 5 czy więcej żarówek. A w osobnym tekście podpowiadamy, jak wybrać żyrandole do sypialni.

 

 żyrandol glamour do salonu

 

Czego potrzebujemy, żeby zamontować żyrandol nowoczesny?

Narzędzia niezbędne do wykonania montażu:

  • Wkrętarka
  • Śrubokręt z miernikiem prądu

Zanim zamontujemy ozdobne lampy sufitowe, musimy wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za instalację elektryczną. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i zdrowie! Aby upewnić się, że nic nam nie grozi, dotykamy próbnikiem każdy wystający przewód z sufitu.

Dodatkowo kupując lampy dekoracyjne, dostajemy wraz z nimi kostkę instalacyjną oraz instrukcję podłączenia. Jest to o tyle ważne, by później nie zastanawiać się dlaczego żyrandol nie świeci. W instrukcji mamy zawartą adnotację jak podłączyć odpowiednie przewody. 

Jak rozpoznać przewody w lampie?

Najbardziej powszechne kolory w okablowaniu to:

  • brązowy/czarny – faza (L)
  • niebieski/szary – neutralny (N)
  • zielono-żółty – uziemienie (PE) - chroni przed porażeniem prądem

Jeśli jednak mamy inne kolory, trzeba sprawdzić przez który przewód płynie prąd. Do tego potrzebujemy ponownie włączyć instalację elektryczną oraz, przy zachowaniu ostrożności i bezpieczeństwa, dotknąć próbnikiem wszystkich przewodów. Kabel, przez który płynie prąd, oznaczamy jako L. 

Ważne!

  • Bardzo ważne jest aby sprawdzić, czy liczba przewodów z sufitu odpowiada liczbie, jaką ma oświetlenie do salonu. 
  • Po opanowaniu przewodów możemy przejść do wywiercenia otworów w suficie. W zależności od modelu może być od jednego do kilku otworów.

 

żyrandol klasyczny do kuchni

 

W jaki sposób poprawnie podłączyć żyrandol do kuchni?

Kupowana lampa sufitowa najczęściej posiada w zestawie kostkę instalacyjną i cała praca polega na odpowiednim połączeniu przewodów. Pamiętajmy o wyłączonej instalacji elektrycznej! 

  1. Odkręcamy śrubkę w kostce instalacyjnej
  2. Wprowadzamy odpowiedni przewód do środka 
  3. Dokręcamy śrubę w celu umocowania przewodu

Jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę?

Podłączenie oświetlenia na jedną żarówkę jest stosunkowo proste. Jeśli z lampy do sypialni wychodzą tylko dwa kable, to jeden z nich musimy podłączyć pod przewód neutralny, a drugi do włącznika fazowego. Najlepiej wykonać to po kolorach, a jeśli posiadamy kostkę instalacyjną, to zgodnie z oznaczeniami. Inaczej ma się sprawa kiedy planujemy podłączyć żyrandol na 2, 4, 5 żarówek mając tylko 3 kable z sufitu. 

Jak zamontować lampy wiszące na 2, 4 i 5 żarówek, gdy mamy na suficie 3 kable?

W takim wypadku niestety nie mamy możliwości podzielenia źródeł światła na strefy. To znaczy, że żarówki będą zapalać się jednocześnie po włączeniu lampy. 

Jeżeli lampa sufitowa LED ma 2 kable fazowe, 2 kable neutralne i 1 do uziemienia to, żeby poprawnie podłączyć ją, trzeba włożyć po dwa kable do jednego otworu w kostce instalacyjnej, zgodnie z oznaczeniami.

 

jak podłączyć duży żyrandol

 

Co zrobić, jeśli ilość kabli w żyrandolu się nie zgadza? 

Gdy z sufitu wystają 4 kable, a oświetlenie kryształowe ma ich tylko 4, musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ najprawdopodobniej z sufitu wystają dwa kable fazowe, w których płynie prąd. Żeby poprawnie zamontować i podłączyć taki system, robimy to samo co wcześniej - podłączamy kable zgodnie z oznaczeniami w kostce, z wyjątkiem jednego fazowego. Jeden kabel z zasilaniem musimy dobrze odizolować dobrej jakości taśmą izolacyjną, ponieważ w tym wypadku chodzi o nasze zdrowie i życie. Ten przewód nie będzie nam potrzebny. Jeżeli jednak masz wątpliwości co do tego, zadzwoń na numer podany w zakładce KONTAKT.

Jak zawiesić żyrandol?

Jeśli opanowaliśmy wyżej, przewody wystające z sufitu i z lampy wiszącej, to jesteśmy na półmetku posiadania dekoracyjnego oświetlenia w pomieszczeniu (np. taki żyrandol klasyczny Maytoni Sunrise). Ostatni etap polega na tym, by przykręcić eleganckie lampy do sufitu wkręcając śruby we wcześniej wywiercone otwory. Pamiętajmy, żeby schować przewody do środka obudowy! Po wykonaniu ostatniego kroku możemy cieszyć oczy oświetleniem jak i elegancją, która wkrada się do naszego wnętrza za każdym razem kiedy zapalimy oświetlenie sufitowe LED.

elegancki żyrandol do wysokich pomieszczeń

 

Ile kosztuje montaż żyrandola?

Wiele osób po przeczytaniu powyższej instrukcji będzie w stanie samodzielnie zamontować lampy. Gdy jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zazwyczaj montaż żyrandola kosztuje około kilkudziesięciu złotych. Oczywiście więcej za usługę zapłacimy w dużych miastach, mniej w niedużych miejscowościach. Ostateczny koszt zależy też od ilości instalowanych lamp. Kiedy fachowiec zajmuje się całym systemem oświetlenia, cena za punkt będzie niższa. Każdy elektryk podpowie nam również, jak podłączyć żyrandol z wiatrakiem. W takiej sytuacji po raz pierwszy zapłacimy za usługę, drugi raz wykonamy ją zaś samodzielnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl