Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak prawidłowo oświetlić schody? – PORADNIK
Jak prawidłowo oświetlić schody? – PORADNIK

Prawidłowo oświetlone schody pozwalają na bezpieczne korzystanie z nich, ale w zależności od projektu, mogą mieć też funkcję dekoracyjną. Oprawy schodowe budują nastrojową atmosferę w domu. Jak oświetlić schody żeby wydobyć z nich urok?

Mając już wstępny projekt aranżacji wnętrz warto zastanowić się nad tym, jak podłączyć włącznik schodowy. Który rodzaj będzie dla nas najbardziej optymalny? Czy zastosować technologię LED? W poniższym artykule wszystko zostaje wytłumaczone krok po kroku!

 

 Jak oświetlić schody?

 

Czym jest oświetlenie schodowe?

Oświetlenie schodowe to najczęściej wpusty wmontowane w ścianę blisko schodów. Charakteryzują się tym, że są mało widoczne, o niskim poziomie natężenia światła. Głównym z zadań, jakie musi spełnić ten rodzaj oświetlenia, jest równomierne podświetlenie stopni, dzięki czemu użytkownik będzie mógł bezpiecznie po nich wchodzić i z nich schodzić. Źródło światła najczęściej skierowane jest w dół, ponieważ taka oprawa nie może oślepiać. Często konieczne jest zainstalowanie przełącznika schodowego, dzięki któremu na przycisk oświetlimy sobie schody. Opcjonalnie lampy schodowe wyposażane są w czujnik ruchu.

 

Nowoczesne oświetlenie schodowe

 

Jak oświetlić schody?

Najchętniej wybieranym oświetleniem są wpusty schodowe montowane w ścianie obok schodów. Najczęściej produkowane są oryginalne, nowoczesne formy nawiązujące do geometrycznego wzornictwa. Ale jak zrobić podświetlane schody? Można do tego wykorzystać oświetlenie podtynkowe oraz taśmy LED. Jak zrobić oświetlenie schodów? Przy planowanym remoncie najlepiej zaplanować sobie całą aranżację wnętrz, w tym również oświetlenie schodowe. Ogranicza nas tylko wyobraźnia przy tworzeniu własnej przestrzeni.

 

Wpust przypodłogowy LED Milagro Evo  Wpust schodowy LED Eglo Zarate  Oświetlenie schodowe Eglo Zimba

 

Jak podłączyć oświetlenie schodowe?

Montaż opraw musi być dobrze przemyślany, ponieważ lampy mogą znaleźć się na ścianie klatki, nad powierzchnią stopnia, w zabudowanej balustradzie, w płaszczyźnie podstopnic, pod stopniami. W zależności od tego, gdzie znajdują się schody mamy do wyboru różne klasy ochronności. Oprawy o stopniu ochrony IP20 można stosować wyłącznie we wnętrzach. Jednak jeśli mowa o oświetleniu schodów na zewnątrz trzeba sięgać po lampy o stopniu ochrony IP44 lub wyższym. Dodatkowo większość opraw schodowych zasilana jest bezpiecznym napięciem 12 lub 24 V, wymagają one jednak osobnego zasilacza.

 

Jak podłączyć światło schodowe?

  1. Przede wszystkim trzeba przygotować pod to instalacje elektryczną.
  2. Montaż włącznika do lamp schodowych wiąże się z dołączeniem dodatkowych przewodów i zabraniem miejsca.

 

Wpust schodowy aluminiowy Eglo Zimba  Lampa schodowa Eglo Sevilla  Lampa podtynkowa schodowa Polux Q7

 

Jak podłączyć włącznik schodowy?

Dla większego komfortu i bezpieczeństwa stosuje się włącznik, który znajduje się na obu końcach schodów. Dobrym przykładem jest włączanie oświetlenia na parterze, a gaszenie go na piętrze. Jak podłączyć kontakt schodowy? Najpierw trzeba wiedzieć podstawowe rzeczy.

 

  • Włącznik schodowy może być pojedynczy lub podwójny
  • Użycie włącznika to doskonałe rozwiązanie w dużych pomieszczeniach
  • Instalacja włącznika schodowego wymaga dodatkowych przewodów łączących wyłączniki
  • Włączniki schodowe występują w wersji podtynkowej i natynkowej
  • Wyłączniki schodowe mogą być również czasowe lub na czujnik ruchu

 

Podłączenie dwóch włączników schodowych nie jest skomplikowany. Jednak wszelkie prace związane z instalacją elektryczną powinny być konsultowane z specjalistą. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w tego typu czynnościach, koniecznie powinien wezwać elektryka dla własnego bezpieczeństwa. Wszystkie prace związane z instalacją elektryczną musimy wykonać po uprzednim wyłączeniu zasilania energii elektrycznej. Co będzie nam potrzebne?

 

  • Włącznik schodowy
  • Złączki
  • Przewody

 

Prowadzimy przewód fazowy do zacisku numer jeden w pierwszym włączniku. Następnie ten włącznik musi zostać połączony z drugim włącznikiem. Następnie należy poprowadzić przewody z zacisków numer 3 i 4 do zacisków 3 i 4 drugiego włącznika. Z wyjścia numer 1 drugiego włącznika przewód prowadzimy już bezpośrednio do oświetlenia. Ponadto do zakupionego włącznika dołączona jest instrukcja oraz schemat, jak prawidłowo podłączyć włącznik schodowy.

 

 Wpust przypodłogowy schodowy Eglo Zimba

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl