Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak wybierać oświetlenie by nie męczyło wzroku?
Jak wybierać oświetlenie by nie męczyło wzroku?

Jesienią i zimą sporo czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Jeśli jest ono nieprawidłowo dobrane, może źle wpływać zarówno na nasze samopoczucie, jak i zdrowie. Najczęściej pojawiającymi się skutkami źle dobranego oświetlenia są bóle głowy, uczucie bólu pod powiekami, łzawienie, zaczerwienienie lub suchość oczu oraz wrażenie obecności ziarenek piasku pod powiekami. Co zrobić, by tego uniknąć? Jak wybrać lampy, przy których komfortowo będzie się pracować i odpoczywać?

Kluczowe dla oczu cechy oświetlenia to jego barwa, moc oraz kąt padania światła. Jeśli dobrze je dobierzemy i dodatkowo zadbamy o to, by spać minimum 7-8 godzin, zmęczeniowe problemy wzroku powinny szybko ustąpić.

 

Jak wybrać lampy które nie męczą oczu?

 

Jak prawidłowo dobrać barwę światła?

Wyróżniamy 3 podstawowe barwy światła: ciepłą, neutralną i zimną. Ciepłe światło najlepiej sprawdzi się w strefach relaksu i odpoczynku (przy wannie, w salonie, w sypialni). Żeby sobie wyobrazić jego temperaturę barwową przypomnijmy sobie światło, jakie dawały klasyczne żarówki wolframowe. Lampy dające zimne światło przeznaczone są do stref pracy. Światło zimne zapewnia bowiem właściwe pobudzenie organizmu oraz zwiększenie koncentracji. Najbardziej uniwersalną barwą światłą jest światło neutralne. To właśnie ono najlepiej oddaje barwę światła naturalnego, dawanego przez słońce, a przez to najmniej męczy oczy. Szerzej o barwach światła pisaliśmy na: lajtit.pl/barwy-swiatla-jak-wybrac-wlasciwa.

Jaka moc światła jest najlepsza do pracy i odpoczynku?

Zbyt słabe światło sprawia, że musimy nadmiernie wytężać wzrok, nieco nawet przymykając oczy. Bardzo męczy to nie tylko same oczy, ale i wszystkie mięśnie zlokalizowane w ich okolicy. Z kolei zbyt mocne, zbyt jaskrawe oświetlenie będzie nas raziło, a przez to także męczyło wzrok. Jak więc dobrać odpowiednią moc lampy?  Lampki nocne czy kinkiety dekoracyjne możemy wyposażać w żarówki o mniejszej mocy (do 25 W). W lampkach do czytania czy do pracy przy biurku minimalna moc żarówek to 40 W. Z kolei główne oświetlenie biura czy mieszkania musi mieć moc minimum 60 W. Oczywiście wartości te odnoszą się do żarówek tradycyjnych. O tym, jak je przeliczyć na moc świetlówek i żarówek LED, pisaliśmy na: lajtit.pl/jak-wybrac-zarowke.

Jeśli pomieszczenie wykorzystujemy w różnych celach (praca, zabawa odpoczynek), ciekawym wyjściem będzie wybranie lamp z wbudowanym ściemniaczem, w których łatwo zmienimy natężenie światła. 

Jak poprawnie ustawić kąt świecenia lampy?

Im bardziej rozproszone jest światło, tym lepsze jest ono dla wzroku. Jeśli więc możemy, wybierajmy żarówki które dają właśnie przytłumione, rozproszone promienie. Dobrym rozwiązaniem do oświetlenia całego pomieszczenia do pracy jest też wybieranie lamp wyposażonych w kilka źródeł światła oraz tych posiadających abażury rozpraszające światło. Kluczowe jest również ustawienie lampy pod odpowiednim kątem. Chodzi tu zwłaszcza o oświetlenie do czytania które najlepiej, jeśli znajduje się centralnie nad książką czy gazetą, w odległości 30-40 cm od wzroku. Czytając czy pracując dbajmy szczególnie o to, by światło nie padało zbyt centralnie na naszą twarz, co będzie nas zbytnio raziło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl