Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak wybrać lampy do szklarni?
Jak wybrać lampy do szklarni?

Przy deficycie światła słonecznego jakiego doświadczamy przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, oświetlenie szklarni jest jednym z najważniejszych jej elementów, które zagwarantuje prawidłowy wzrost i rozwój zasadzonych w niej roślin. Światło to jeden z kluczowych składników potrzebnych do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy.  W tym jednym z najważniejszych dla Ziemi procesów biochemicznych wykorzystywana jest pomarańczowo-czerwona część widma (640-690 nmA) oraz niebieska (420-470 nm) wpływająca na prawidłowy rozwój łodyg i liści. Spektrum światła lampy szklarniowej powinno być jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Jakie lampy do szklarni zatem wybrać? Podpowiadamy w dalszej części tego wpisu!

Lampy do szklarni

Lampy szklarniowe – na co zwrócić uwagę?

Szklarnia to miejsce, w którym panują nietypowe i często trudne dla lamp warunki. Wybierając oświetlenie do szklarni należy pamiętać zatem o tym, aby lampki szklarniowe posiadały odpowiednią klasę ochronności. Najodpowiedniejszą wartością będą lampy o IP65, IP67 i więcej – odporne na zwiększoną wilgotność powietrza czy duże zapylenie.

Lampa pyłoszczelna Lampa hermetyczna

Oświetlenie LED do szklarni – coraz popularniejsze!

Często spotykane lecz powoli wycofywane już światło w szklarni, to lampa HPS, czyli wysokoprężne oświetlenie sodowe. Lampy sodowe do szklarni emitują światło bardzo zbliżone do naturalnego a ich środowiskiem wyładowczym są (jak sama nazwa wskazuje) pary sodu. Oświetlenie tego typu emituje duże pokłady ciepła, jednakże energia ta jest w dużej mierze tracona i utrudnia utrzymanie odpowiedniej dla roślin temperatury w szklarni. Przez wzgląd na to coraz popularniejsze staje się doświetlanie roślin w szklarni za pomocą szklarniowych lamp ledowych.

Szklarniowe lampki

Lampy led do szklarni – dlaczego są najlepsze?

Omawiany typ oświetlenia cechuje wysoka sprawność, wydajność, długa żywotność (ok. 50 tys. h) i energooszczędność przez co doskonale będzie nadawać się do pomieszczenia takiego jak szklarnia, gdzie używane jest niemalże cały czas. Światło ledowe jest znacznie lepiej przyswajane przez rośliny niż w przypadku lamp sodowych. Absorbowane jest niemalże w całości (85-90%). Oświetlenie tego typu zapewnia również możliwość doboru odpowiedniego widma światła i nie emituje ciepła w tak dużej ilości jak lampy sodowe. Dioda LED nagrzewa się do ok. 45 stopni, lampa HPS – nawet do 450 stopni. Sam czas nagrzewania w przypadku lamp sodowych to ok. 5 minut, podczas gdy lampy ledowe gotowe są niemalże do pełnej pracy już od momentu ich włączenia. Dzięki ledowemu oświetleniu szklarniowemu uprawy lepiej się rozwijają, szybciej rosną i często dają plony o wiele bardziej obfite niż sadzonki, które nie są dodatkowo doświetlane.

Naświetlacz Do szklarni naświetlacz Naświetlacz szklarniowy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl