Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak wybrać lampy na ganek? 5 złotych zasad
Jak wybrać lampy na ganek? 5 złotych zasad

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, gdzie kupić oświetlenie ganku i czym właściwie ono jest, powiedzmy wyraźnie o jakim typie przestrzeni mówimy. Po pierwsze: jest to niewielka przybudówka znajdująca się przed wejściem do domu lub innego typu budynku. Nakryta jest ona daszkiem, który wspiera się zazwyczaj na słupach. Niekiedy też przez to określenie rozumie sie długie, zewnętrzne przejście przy budynku, które ma formę otwartego balkonu czy korytarza.

Mając już tą wiedzę możemy zacząć się zastanawiać nad tym, jaka lampa na ganek będzie najlepsza. Czy powinna być ona duża czy mała? Mocna czy nieco słabsza oświetleniowo? Skąd będziemy wiedzieć, że jest na tyle szczelna, by wytrzymać mróz, deszcz czy wpływ wiatru? Na jaki design najlepiej postawić? O tym wszystkim mówimy w poniższym poradniku.

 

skuteczne oświetlenie ganku

 

Czy lampa zewnętrzna na ganek musi być droga?

Odpowiedź jest prosta: absolutnie nie! Podstawowe modele produktów z tej kategorii maja ceny oscylujące już w okolicach 50-100 złotych. Oczywiście znajdziemy też większe modele, o lepszej mocy i wyższej wytrzymałości, które będą kosztowały więcej. Ale to, który wybierzemy, zależy wylącznie od nas. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych zasad wyboru omawianych artykułów.

1. KLASA SZCZELNOŚCI - plan minimum jeśli myślimy: oświetlenie zewnętrze ganku, to szczelność określana jako IP44. Co mówi tam nazwa? Ano tyle, że nasz produkt będzie dobrze chroniony przed wniknięciem ciał stałych o średnicy większej nim 1 milimetr. Także okresowe padanie na niego wody z dowolnego kierunku nie wyrządzi krzywdy. Najwyższa z powszechnie dostępnych klas szczelności to IP68.

 

oświetlenie ganku z czujnikiem ruchu RL POSADAS czarny kinkiet do ganku LUCIDE TEXAS 

 

2. KOLORYSTYKA - lampa do ganku musi być naturalnie dopasowana do odcieni ścian w tej przestrzeni. Zazwyczaj bowiem nie znajdują się tu dodatkowe meble czy deokracje, z którymi łączylibyśmy design oświetlenia. Większość osób stawia na sprawdzone, standarowe barwy: czerń, srebro/szarość czy biel. Ale jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy i inne wersje.

 

3. AUTOMATYCZNY SYSTEM WŁĄCZANIA - dzięki któremu oświetlenie uruchomi się samo dokładnie wtedy, gdy będziemy się obok niego znajdować. Taki produkt w sklepach występuje najczęściej pod nazwą lampa na ganek z czujnikiem ruchu. Rozwiązanie to podnosi bezpieczeństwo dojścia do domu wszystkim odwiedzającym go.

 

sufitowa tuba na ganek LUCIDE TUBIX plafon do ganku RABALUX LOKI

 

4. NAGRYWANIE OBRAZU - i przekazywanie go do telefonu czy komputera. Jak szukać takich modeli? Oznaczane są one jako oświetlenie ganku z kamerą. Działajają one w połączeniu z modułem Bluetooth czy Wi-Fi, dzięki którym na bieżąco przekazują obraz do dodatkowego urządzenia. Pamiętajmy by sprawdzić, czy oprócz nagrywania obrazu wbudowana kamera nagrywa również obraz.

5. SPOSÓB ZASILANIA - najłatwiej jest, jeśli jesteśmy w stanie doprowadzić do omawianej przestrzeni zasilanie stałe, czyli kabel wyprowadzony z puszki elektrycznej. Gdy jednak nie jest to możliwe, wybierzmy lampy zewnętrzne solarne lub te, które posiadają pojemne akumulatory zasilające.

 

srebrny kinkiet na ganek ITALUX TUBULAR lampa na ganek z kamera LUTEC ELARA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl