Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Przeliczanie mocy żarówek. Jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia?
Przeliczanie mocy żarówek. Jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia?

Od 2012 roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, w polskich sklepach nie mogą być sprzedawane żarówki tradycyjne (wolframowe). Zastąpiły je świetlówki energooszczędne oraz żarówki LED. Problem jednak w tym, że wybierając moc żarówki nadal posługujemy się mocami modeli tradycyjnych.

Jak przeliczyć te wartości na żarówki LED i świetlówki? Jak wybrać źródło światła o mocy odpowiadającej naszym potrzebom? Jak kupić dobre żarówki do kuchni, łazienki czy sypialni?

 

Jak przeliczyć moc żarówek? Porównanie żarówek tradycyjnych, świetlówek i LED

Moc świetlówek czy żarówek LED będzie zawsze mniejsza od mocy żarówek wolframowych. Nie oznacza to jednak, że produkt będzie świecił słabiej. Nowe, energooszczędne technologie są dużo bardziej efektywne, dzięki czemu przy mniejszym zużyciu prądu gwarantują porównywalny ze starszymi efekt oświetleniowy. Co więcej: mniejsze zużycie energii to także mniejsze nagrzewanie się żarówki, a więc dłuższa jej żywotność.

Poniższa tabela odpowiada na pytanie: jak przeliczać moc żarówek tradycyjnych, świetlówek i LED? Są to wartości orientacyjne i wybranie produktu o kilka wat mocniejszego lub słabszego nie spowoduje żadnych problemów w późniejszym użytkowaniu. Pamiętajmy też, że żarówki dekoracyjne o ciepłej barwie światła (np. Polux LED 311856) będą dawały nieco mniej intensywne światło niż ich odpowiedniki świecące światłem neutralnym.

 

Jak przeliczyć moc żarówek?

 

Dobór mocy żarówki do pomieszczenia

 

Wiemy już, w jaki sposób przeliczać moce żarówek. Pozostaje jednak pytanie: jak dobrać moc żarówki do konkretnego pomieszczenia? Zasady są tu dość proste. Podawane niżej wartości odnoszą się do żarówek tradycyjnych i należy je przeliczyć zgodnie z powyższą tabelą.

 • Główne światło w pomieszczeniach mieszkalnych i biurach (np. lampy wiszące, żyrandole) – wybierajmy tu żarówki o mocach 60-75 W.
 • Boczne źródła światła (np. kinkiety) – zazwyczaj wystarczające będą tu żarówki o mocach 15-25 W.
 • Lampki do czytania, na biurko – by światło nie męczyło wzroku, moc żarówki powinna wynosić minimum 40 W.
 • Lampki nocne – ich moc najlepiej, jeśli mieści się w granicach 10-20 W.
 • Lampa nad lustrem w łazience – by można wygodnie się przy niej golić czy robić makijaż, moc żarówki powinna wynosić w granicach 25-40 W.
 • Główne źródło światła w łazience – kupmy do niego żarówkę o mocy 40-60 W.

 

Jak zamienić waty na lumeny? Strumień świetlny żarówek LED

Każda żarówka LED (nawet mały wpust LED AZzardo) oprócz mocy wyrażanej w watach ma także moc podawaną w lumenach. Parametr ten mówi o ostatecznej efektywności świetlnej produktu, czyli o tym jaki jest jego strumień świetlny. To, jaka jest jego wartość, zależy od mocy i rodzaju użytych diod LED, a także (choć w nieco mniejszym stopniu) od kąta świecenia danej żarówki. Istnieją jednak wytyczne unijne, które pokazują średni przelicznik watów na lumeny. Zgodnie z nimi przyjmuje się poniższe wartości. Mniejszy ich poziom będzie mówił o zbyt niskiej jakości produktu.

 

Moc w watach Strumień świetlny w lumenach
15 W 136 lm
25 W 249 lm
40 W 470 lm
60 W 806 lm
75 W 1 055 lm
100 W 1 521 lm
150 W 2 452 lm
200 W 3 452 lm

 

Jakie są typy gwintów żarówek? Odpowiedni trzonek to połowa sukcesu

Pierwsza rzecz na jaką trzeba zwrócić uwagę kupując źródło światła to trzonek żarówki. Najpopularniejsze są gwinty E27 z dużym gwintem i E14 z małym gwintem.

 • Żarówki E27 ma najszersze zastosowanie domowe i komercyjne. Ten typ gwintu znajdziemy w niemal wszystkich lampach. Znajdziemy tradycyjne E27 o standardowej mocy 25 W, 40 W i 60 W. Żarówki tego typu najczęściej mają barwę światła ciepłą, zaś oświetlenie ledowe może być już ciepłe, zimne bądź neutralne. W sklepie kosztują nawet mniej niż 10 zł.
 • Żarówki E14 mają okrągły gwint o średnicy 14 milimetrów. Żarówki z małym gwintem najczęściej spotkamy w lampkach biurkowych, nocnych, ściennych i nieco rzadziej żyrandolach. Podstawowe modele kupimy zaledwie za kilka złotych. Najczęściej producenci proponują żarówki o mocy 25 W, 40 W, a nawet 60 W.
 • Żarówki G53 są wykorzystywane do lamp AR111. Montuje się je głównie w lampach sufitowych do przestrzeni komercyjnych jak galerie handlowe, muzea, galerie sztuki. Jest to żarówka niskonapięciowa działająca przy napięciu 12 volt.
 • Żarówki G13 – ten rodzaj gwintu najczęściej spotkamy w lampach jarzeniowych. Zaletą tego oświetlenia to bardzo niewielkie zużycie energii i duża efektywność wynosząca do 110 lumenów na wat. Zdecydowaną większość świetlówek jest podłączana pod napięcie 230 volt.
 • Żarówki GU10 są przeciwieństwem dwóch wyżej przedstawionych gwintów, bowiem ten trzonek wyróżnia mocowanie bagnetowe. Te typy żarówek najczęściej spotkamy w lampkach punktowych natynkowych i podtynkowych. Największą zaletą są niewielkie wymiary żarówek GU10.
 • Żarówki G9 to gwint na wcisk. Jest to trzonek sztyftowy wykorzystywany najczęściej w małych lampach ściennych i sufitowych, które mają niewielkie klosze. Omawiany gwint można podłączyć tylko do zasilania sieciowego o napięciu 230 volt.
 • Żarówki G5 są wykorzystywane w świetlówkach T5. Najczęściej stosowane są jako oświetlenie techniczne w halach produkcyjnych, korytarzach a nawet biurach. Jarzeniówka T5 niemal nie generuje ciepła, co znacznie ogranicza straty energii.
 • Żarówki G4 wybierane są do małych lampkach ozdobnych jak biurkowe czy podłogowe. Stosowana jest również jako oświetlenie akwarium czy witryny meblowej.

Żarówki LED możemy spotkać w większości wymienionych gwintów.

 

Gwinty żarówek

 

Współczynnik oddawania barwy światła - Ra

Gdy już wybraliśmy odpowiednią moc i gwint żarówki, czas zainteresować się jej mniej popularnymi parametrami. Pierwszym z nich jest Ra, czyli cecha mówiąca o tym, jaki wiernie dana żarówka oddaje kolory przedmiotów znajdujących się w otoczeniu. Maksymalna wartość Ra to 100, ale gdy już znajduje się ona w okolicach 90 mówimy o bardzo dobrych wynikach. Na omawiany współczynnik zwróćmy szczególną uwagę zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy oświetlenie do takich pomieszczeń jak łazienka (tu robimy makijaż) czy garderoba (odpowiedni dobór ubrań!). Dzięki poprawnej decyzji zakupowej ludzie spotykający nas na zewnątrz czy w innych pomieszczeniach będą nas widzieć dokładnie tak samo, jak my siebie w lustrze.

 

Żywotność żarówek - postaw na trwałość

Nie chcesz zbyt często wymieniać żarówki? Wybierz model o jak najdłuższej żywotności. Ten parametr podawany jest zazwyczaj w godzinach. Niekiedy także producenci dodają tu przewidywaną ilość cykli pracy (włącz-wyłącz). Żywotność klasycznych żarówek wynosi zazwyczaj około tysiąca godzin. Świetlówki przeżyją z nami do około 12 tysięcy godzin ciągłej pracy, a najbardziej wydajne żarówki LED - do 50 tysięcy godzin pracy. Za bardziej wytrzymałą żarówkę zapłacimy zazwyczaj nieco więcej, ale zwróci się to nam dzięki wydłużonemu czasowi eksploatacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl