Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jaka taśma LED? Poznaj rodzaje i ważne parametry
Jaka taśma LED? Poznaj rodzaje i ważne parametry

Uniwersalny pasek LED to coś, co już na stałe zagościło w polskich domach. Rozwiązanie to doceniamy między innymi za łatwość montażu, energooszczędność oraz zapewnianie dekoracyjnego, przyjemnego dla oczu światła. Dodatkowo nie zajmują one wiele miejsca na ścianie czy suficie, dzięki czemu można je montować nawet w małych pomieszczeniach. Czy jednak wiemy, jakie są rodzaje taśm LED i na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu produktów?

Taśmy ledowe – popularne typy

Mogłoby się wydawać, że omawiane produkty są na tyle proste, iż nie można wymyśleć zbyt wielu ich typów. Nic bardziej mylnego. Producenci dbają o to, by każdy z odbiorców dostał model idealnie dopasowany do swoich potrzeb, wymagań. Dlatego też powstały omawiane niżej typy. Jaka dokładnie jest ich zasada pracy, opisaliśmy w artykule „Taśmy LED – jak działają?

 

typy taśm LED

 

  • Taśma LED RGB – czyli taka, w której kolor światła można niemal dowolnie zmieniać przy użyciu sterownika LED. Taka taśma LED kolorowa może być ustawiona przez użytkownika tak, by świeciła jednym kolorem ale też tak, by ta barwa płynnie się zmieniała, zapewniając nam jeszcze lepszy relaks w naszym domu.
  • Taśmy ledowe z pilotem – to ogromnie wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu do włączenia oświetlenia nie musimy używać włącznika ściennego, zamiast niego wykorzystując zdalny sterownik. Pilot pozwala na włączenie i wyłączenie światła, ustawienie konkretnej jego barwy czy wybranie programu świecenia lub poziomu jasności światła.
  • Taśmy ledowe na baterie – to rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą lub nie mogą podłączać nowego oświetlenia do domowej sieci elektrycznej. Często taka sytuacja ma miejsce chociażby w przypadku instalacji nowego oświetlenia podszafkowego w kuchni czy oświetlania witryn meblowych w salonie.
  • Taśma LED z czujnikiem ruchu – docenisz ją niemal wszędzie. Warto ją zainstalować jako oświetlenie przypodłogowe w korytarzu, oświetlenie dodatkowe w łazience czy nawet jako oświetlenie nad wejściem do domu. W ten sposób zyskamy wygodę automatycznego włączania się światła oraz dodatkową energooszczędność spowodowaną automatycznym wyłączeniem się oświetlenia gdy w jego okolicy nie ma użytkownika.
  • Taśmy ledowe zewnętrzne – od tych montowanych w domu różni je klasa szczelności (IP). Jeśli zamontujemy wspomniane oświetlenie pod tarasem, w miejscu mniej narażonym na bezpośredni kontakt z deszczem, wtedy wystarczy że postawimy na produkt o szczelności IP44. Kiedy jednak istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu modelu z padającą wodą, wtedy dobrze jest wybrać wersję o IP65 czy IP67s.

 

1 Nowoczesna taśma ledowa do przedpokoju obsługiwana pilotem 10W Eglo LED STR 2 Nowoczesna taśma ledowa kuchenna na pilot 11,4W Eglo STRIPE-C 3 Taśma ledowa 2,8W Milagro eko-light

 

Najważniejsze parametry taśm LED

Przy wyborze powyższych produktów ciężko jest się kierować ich wyglądem zewnętrznym. Większość z nich bowiem na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie. Pozostaje więc skupić się na kwestiach technicznych.

Pierwszą z nich jest współczynnik oddawania barw, zwany w skrócie CRI. Oznacza go się cyfrą z przedziału od 0 do 100, gdzie 100 to wartość idealna przypisana do światła dziennego. Najlepsze ledowe taśmy mają CRI na poziomie 90 i więcej. Do domowego użytku zazwyczaj wystarczą jednak modele o współczynniku oddawania barw wynoszącym około 80.

Kolejna kwestia to barwa światła – zimna, neutralna bądź ciepła. Oznacza się ją dla taśm świecących jednym, białym kolorem. Światło ciepłe (około 2 500-3 500 Kelwinów) najlepsze będzie do przestrzeni przeznaczonych typowo do relaksu, światło neutralne (około 3 500-4 500 Kelwinów) dobre jest do miejsc codziennej pracy, zaś światło zimne (to o wartości nawet 5 500 Kelwinów) montowane jest zwłaszcza w pomieszczeniach technicznych (np. magazyny).

Ilość diod na metr – czyli odległość między poszczególnymi diodami. Im więcej diod na metr, tym bardziej jednolita, równomierna jest linia światła. Większa ilość diod sprawia też, że taśma LED w pokoju daje jaśniejsze, mocniejsze światło.

Jeszcze stosunkowo niewiele osób wie, że taśmy z diodami LED mogą być zatopione w żelu bądź po prostu przytwierdzone do części bazowej. Zaletą rozwiązania z żelem jest to, że może być ono stosowane samodzielnie, bez dodatkowych profili. Podnosi to estetykę całego systemu oraz ogranicza ilość miejsca zajmowanego przez niego.

Na koniec nie można zapomnieć o typach samych diod LED. Najstarszy typ to diody SMD 3528 posiadające jedną strukturę świetlną o rozmiarach 3,5/ 2,8 mm, strumieniu świetlnym do 6 lumenów i mocy 0,08 W. 3-chipową strukturę posiadają diody SMD 5050. Ich wymiary to 5 / 5 mm, moc wynosi 0,24 W, a strumień świetlny to około 17 lumenów. Jeszcze wyższą ilość lumenów (do 20) generują diody SMD 2835 o wymiarach 2,8 / 3,5 mm. Ich moc to 0,2 W, a dodatkową zaletą jest jeszcze efektywniejszy sposób rozprowadzania ciepła. Ostatni z często spotykanych typów diod to SMD 5050. Trzy podstawowe kolory (R – czerwony, G- zielony oraz B - niebieski) mieszane są ze sobą za pomocą specjalnych sterowników RGB, dzięki czemu możemy otrzymać niemal każdy kolor światła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl