Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jaki przewód do oświetlenia wybrać? Zobacz najlepsze produkty!
Jaki przewód do oświetlenia wybrać? Zobacz najlepsze produkty!

Wybór odpowiedniego oświetlenia do swojego domu, to nie lada wyzwanie. Czasem trudniej jednak odpowiedzieć sobie na pytania: na jakie przewody do oświetlenia się zdecydować? Jaki przewód do oświetlenia podbitki wybrać? Jaki przekrój kabla do oświetlenia będzie odpowiedni? W tym wpisie zaprezentujemy różne rodzaje kabli, abyś z łatwością mógł/mogła odpowiedzieć sobie na nurtujące Cię pytania dotyczące przewodów oświetleniowych!

Jaki przewód wybrać

Jaki kabel do oświetlenia wybrać – rodzaje przewodów

Decyzja o tym jaki rodzaj kabla wybierzemy zależy w głównej mierze od miejsca jego układania. Jeśli przewody układane są na stałe w posadzce, podwieszanym suficie, w ścianach bądź na nich, wybierane są zazwyczaj kable YDYp i YDY okrągłe, sztywne i płaskie. W przypadku, gdy przewody układane są w miejscu, w którym wymagana jest duża elastyczność kabla oraz jego możliwe poruszanie np. w przypadku mebli, ciasnych sufitowych przestrzeni i delikatnych, podatnych na wyłamanie styków czy zacisków, znajdujących się np. w taśmach ledowych. W przestrzeni domowej najczęściej stosowane są przewody z powłoką izolacyjną z tworzywa sztucznego, chroniąca przed porażeniem prądem i sprawiająca, że instalacja elektryczna działa bezawaryjnie.

Biały kabel z wtyczką

Przekroje i żyły przewodów oświetleniowych – jaki kabel do lampy kupić?

Z racji największej wytrzymałości mechanicznej, przy najczęściej występującym zasilaniu 230V AC zazwyczaj stosowane są kable o przekroju 1,5 mm². W przypadku napięcia 10V/12V/14V stosuje się przewody z grubszymi żyłami ze względu na spadające z każdym metrem napięcie i zmniejszenie tym samym jasności tych źródeł światła, które są najdalej od zasilacza. Liczba żył w kablu oświetleniowym dobiera się względem ilości sekcji i klasy ochronności lamp. Przewód mający 3 żyły stosuje się gdy oświetlenie załączone ma być łącznikiem pojedynczym. Kabel na 4 żyły w przypadku łączników na dwa klawisze (część lamp załączona jednym klawiszem, część drugim). Przewód na 5 żył z kolei stosuje się w przypadku oświetlenia z łącznikiem potrójnym, z podziałem na 3 sekcje.

Biały przewód oświetleniowy Czarny przewód oświetleniowy

Oświetlenie ogrodowe - jaki kabel do lampy ogrodowej będzie odpowiedni?

Wspomnieliśmy o kablach jakich używa się zazwyczaj w przestrzeni domowej, ale jakie kable do przestrzeni ogrodowej okażą się najbardziej przydatne? Z całą pewnością, niezastąpionym przewodem w każdym ogródku jest przedłużacz, którego długość powinna być dostosowana do metrażu ogrodowej przestrzeni. Poniżej prezentujemy modele o przeróżnej długości, które służyć mogą jako dłuższe kable doprowadzające zasilanie od transformatora do przewodu głównego lub jako przedłużacz od przewodu głównego do świateł zdalnych. Wybierając kable, które znajdować będą się na zewnątrz domu należy zwrócić także uwagę na to, czy są one odporne na wodę, promieniowanie UV i inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Kabel do ogrodu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl