Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Kupujemy lampy ogrodowe wysokie - poradnik
Kupujemy lampy ogrodowe wysokie! Poradnik

Wysokie latarnie ogrodowe to rodzaj oświetlenia, który sprawdzi się w bardzo wielu punktach przestrzeni zewnętrznej. Bardzo często są one umiejscawiane przy ścieżkach prowadzących do domu czy altany. Równie chętnie podświetlamy nimi płoty czy wyjątkowe rośliny. Ale i to nie koniec. Lampa zewnętrzna wysoka świetnie rozjaśni basen i oczko wodne, pergolę czy nawet okolicę garażu. Pamiętajmy jednak, że teren zewnętrzny ma swoje określone wymagania co do oświetlenia. I nie chodzi tu tylko o design, ale także o bezpieczeństwo urządzeń i osób w ich okolicy przebywających. Podpowiadamy, jak odpowiedzieć na te zwiększone potrzeby!

Jaka klasę szczelności ma mieć lampa ogrodowa wysoka?

Zanim w ogóle zaczniemy szczegółowo przeglądać ofertę omawianych artykułów sprawdźmy, który z nich posiada odpowiednio wysoką klasę szczelności. Najlepiej, jeśli będzie to klasa IP 54 lub wyższa. Tylko bowiem wtedy nasza wysoka ogrodowa latarnia będzie odporna na pyły oraz odpowiednio zabezpieczona przed przenikaniem ciał stałych większych niż jeden milimetr. Co więcej, taka zewnętrzna oprawa będzie posiadała zabezpieczenie przed tryskaniem wody spadającej z dowolnego kierunku. Słowem: deszcz, wiatr czy zanieczyszczenia nie sprawią, że nasz wymarzony model przestanie niespodziewanie działać.

 

duża latarnia ogrodowa Nowodvorski Pathway 9252-3

 

Lampa ogrodowa wysoka nowoczesna - jakie zasilanie?

Zwłaszcza do mniejszych terenów zielonych zaleca się to, by stosować produkty zasilane niskonapięciowo - 12 volt lub 24 volty. Dzięki transformatorowi podłącza się je do tradycyjnej sieci elektrycznej z napięciem 230 volt. Obniżone napięcie jest bowiem dedykowane wszędzie tam, gdzie jest mokro bądź bardzo wilgotno, a więc występuje ekstremalne bądź zwiększone zagrożenie porażenia prądem. Jeśli jednak posiadamy naprawdę duży teren (na przykład parking), konieczne będzie wybranie produktów o napięciu 230 volt i dużej mocy. Poradźmy się tu elektryka co do tego, jak zabezpieczyć taką instalację.

Zupełnie inną sprawą są lampy ogrodowe wysokie solarne. One zupełnie nie potrzebują podłączenia do naszej sieci elektrycznej, gdyż za ich zasilanie odpowiada specjalny panel słoneczny i akumulator przechowujący energię pobraną ze światła. Jest to rozwiązanie tanie i bardzo praktyczne. Jednak takie oświetlenie zazwyczaj będzie świecić nieco słabiej niż to podłączone do sieci.

 

latarnia do ogrodu duża Elstead Ledbury GZH-LB5 zewnętrzna latarnia wysoka Argon SANDOMIERZ 3648  słupek ogrodowy wysoki Maytoni La Rambla S104-119-51-R

 

Jakie żarówki powinny mieć wysokie lampy do ogrodu?

Jeśli chodzi o najczęstsze wybory klientów, zarówno latarnia ogrodowa solarna wysoka, jak i inne modele powyższych lamp najczęściej wyposażane są w oświetlenie ledowe. Mogą być to zintegrowane moduły LED, wbudowane na stałe w lampę, jak i wymienne żarówki ledowe. Oba rozwiązania charakteryzują się równie wysoką energooszczędnością i trwałością. Z tą jednak różnicą, że stawiając na żarówki otrzymamy możliwość ich modyfikacji - wkręcenia słabszych czy mocniejszych lub tych posiadających inną moc.

Inne rozwiązanie jeśli chodzi o źródło światła w ogrodzie to żarówki halogenowe. Zapewniają one bardzo jasne, mocne światło. Jednak w porównaniu z ledami dużo bardziej się nagrzewają i mają mniejszą trwałość. W związku z tym wybierane są przede wszystkim do punktowego oświetlenia najważniejszych miejsc: bram, schodów czy wejścia do domu. Tam bowiem potrzebujemy dużego rozjaśnienia, a jednocześnie światło nie ma potrzeby świecić przez wiele godzin.

 

lampa latarnia na zewnątrz wysoka Lucide ARUBA 11873 01 97 wysoki slupek latarnia do ogródka Brilliant ARTU 46987 86  biala latarnia ogrodowa wysoka Eglo NAVEDO 93454

 

Czy lampa ogrodowa stojąca wysoka może mieć dodatkowe czujniki?

Szybko odpowiadamy: nie tylko może, ale bardzo często wręcz powinna. Zdecydowanie najpopularniejsze są tu dwa rozwiązania: czujnik zmierzchowy oraz czujnik ruchu. Jaka jest zasada ich pracy? Wysokie lampy solarne do ogrodu mające czujnik dzień-noc automatycznie uruchomią się wtedy, gdy wbudowany czujnik wykryje zachód słońca, czyli po prostu zmniejszenie natężenia naturalnego światła.

Lampy ogrodowe słupki wysokie niejednokrotnie są także zintegrowane z czujnikami ruchu. Są one ważne zwłaszcza wtedy, gdy planujemy rozjaśnić wejście do budynku czy ścieżkę. W tych miejscach bowiem światło nie musi się palić w trybie ciągłym, potrzebne jest jedynie wtedy gdy w okolicy znajdujemy się my. Dzięki detektorowi ruchu zaoszczędzimy sobie więc konieczności szukania włącznika na ścianie, kolejne oszczędności widząc na rachunkach za prąd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl