Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jak działa lampa z czujnikiem ruchu? – Jaką wybrać? Cz.1
Jak działa lampa z czujnikiem ruchu? – Jaką wybrać? Cz.1

Lampy z czujnikiem ruchu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców domów. Funkcjonalność, praktyczność i bezpieczeństwo to niekiedy priorytetowe sprawy w urządzaniu swojego ogniska domowego. Oprawy z detektorem ruchu są wygodnym rozwiązaniem, bowiem oszczędzamy na prądzie a dodatkowo oświetlamy podjazd do domu, korytarz czy przedpokój bez konieczności używania przycisku.

Jak zatem działa lampa z czujnikiem ruchu? Na jaki rodzaj detektora się zdecydować? Jak poprawnie zamontować i podłączyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!

 

Lampa z czujnikiem ruchu - jaką wybrać?

Co to jest czujnik ruchu?

Czujniki ruchu są już ogólnodostępne i można spotkać je na wielu posesjach. Przy projektowaniu instalacji trzeba wziąć pod uwagę oficjalne zalecenia, bowiem do różnych celów, będą potrzebne inne mechanizmy. Co robi czujnik ruchu? Po wykryciu ruchu wywołuje określoną akcję, na przykład włącza oświetlenie.

Jakie są rodzaje czujników ruchu?

Wyróżniamy:

 • Czujniki PIR – czujnik podczerwieni, który szybko wykrywa zmiany temperatury interpretowane jako ruch. Jest to czujnik pasywny, odbierający sygnały tylko i wyłącznie zewnątrz.
 • Czujniki mikrofalowe – czujnik radarowy, który wysyła promieniowanie elektromagnetyczne. Jest to rodzaj czujników aktywnych, bowiem wysyła promienie i odbiera je, jeśli odbiją się od otaczających przedmiotów.
 • Czujniki dualne - są połączeniem dwóch rodzajów czujników ruchu. Dzięki temu zastosowaniu ilość fałszywych załączeń jest mocno ograniczona. Jednak trzeba wziąć pod uwagę wyższą cenę takiego produktu.

Sensor ruchu czujnik Eglo Detect Me 3  Eglo czarny czujnik ruchu Detect Me 1  Ogrodowy czujnik ruchu i czujnik zmierzchu Eglo connect sensor

 

Jak działa lampa z czujnikiem ruchu?

Schemat działania jest stosunkowo prosty, bowiem zależy od zainstalowanego w oprawie detektora ruchu. Dzięki zastosowaniu takiej technologii umożliwia się samoczynne włączenie się instalacji kiedy zostanie wykryty ruch w strefie zasięgu czujnika urządzenia. Najczęściej wykorzystywanym typem czujnika są czujki pasywne na podczerwień.

 

Pytania - lampy z czujnikiem ruchu

 

FAQ – LAMPY Z CZUJNIKIEM RUCHU

Co zrobić by dobrze zamontować lampę z czujką ruchu i cieszyć się jej funkcjonalnością przez długie lata? Otóż trzeba wystrzegać się często popełnianych błędów w momencie podłączania, wyboru a nawet ustawienia. Przy montażu należy mieć na uwadze odległość od okien czy wentylacji oraz warunki atmosferyczne, które mogą zakłócić działanie pracy czujnika. Oświetlenie zewnętrzne będzie mieć inne wymagania od oświetlenia do wnętrza domu.

 

Dlaczego lampa z czujnikiem ruchu nie gaśnie?

Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka:

 • Wykrywany ciągły ruch przez czujkę – zdarza się tak przy czujnikach mikrofalowych, które wykrywają ruch przez ścianę. W tym wypadku należy wyregulować czułość detekcji czujnika.
 • Problemy w instalacji elektrycznej w postaci obciążenia indukcyjnego. Występuje to wtedy, kiedy do urządzenia jest podłączona świetlówka, transformator lub żarówki energooszczędne.  
 • Powierzchnie odbijające – jeśli przed detektorem znajduje się szkło, lustro, powierzchnia odbijająca bądź nawet krople deszczu na soczewce czujki, mogą wystąpić zakłócenia działania czujnika. W tym wypadku należy usunąć lub zakryć powierzchnie odbijające.

Kinkiet zewnętrzny biały z czujnikiem ruchu Eglo Lamozzo  Kinkiet ogrodowy czarny z czujnikiem ruchu Eglo Pagino LED  Lampa ścienna na elewacje z czujnikiem ruchu Eglo Pagino LED

 

Lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu - regulacja

Jak wyregulować lampę z czujnikiem ruchu? Ustawienie czujnika ruchu w lampie zewnętrznej nie jest trudną czynnością, polega ona na odpowiednim dostosowaniu trzech ustawień. Bez znaczenia jest to czy jest to gotowa lampa z czujnikiem, czy kupiony oddzielnie czujnik ruchu. Ustawienie zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz zastosowania oprawy. Jakie oznaczenia są na detektorze?

 • TIME – ustawienie czasu, długość emitowania światła
 • LUX – ustawienie to istnieje przy czujniku zmierzchu i określa tryb pracy dzień / noc. Wybiera się optymalną jasność, przy której lampa ma się uruchomić.
 • SENS – ustawienie czułości czujnika ruchu oraz regulacja zasięgu

Poprawna regulacja odpowiada na pytanie jak ustawić lampę z czujnikiem ruchu bowiem wystarczy za pomocą prób i błędów skonfigurować działanie lampy z czujnikiem ruchu.

 

Jak zmniejszyć zasięg czujnika ruchu?

Najprostszym rozwiązaniem będzie ustawienie potencjometru SENS według własnego uznania. Ale co jeśli na urządzeniu nie ma możliwości regulacji? Można próbować taśmą lub papierem zasłaniać soczewkę.

 

Jak zmniejszyć czułość czujnika ruchu mikrofalowego?

Obecny parametr czułości pozwala na dostosowanie zasięgu działania. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zmniejszyć czułość, aby zasięg nie wychodził poza drzwi czy ścianę.

 

Jak zwiększyć zasięg czujnika ruchu?

Tutaj pomóc może tylko ręczna regulacja potencjometru SENS.

 

 Numer LED na dom z czujnikiem ruchu Eglo Amoros  Lampa nocna schodowa do gniazdka z czujnikiem ruchu Eglo Tineo LED  Plafon z tworzywa biały z czujnikiem ruchu Holdbox Serres

 

Kolejna część artykułu już za tydzień w środę! Dowiedzą się państwo:

 • Jak zamontować lampy z czujnikiem ruchu?
 • Jak podłączyć czujnik ruchu do żarówki?
 • Jak naprawić czujnik ruchu? Oraz to czy działa przez szybę?
 • Jaki czujnik ruchu, PIR czy mikrofalowy? Jaki wybrać?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl