
Lubisz wieczorem usiąść spokojnie z gazetą w ręku? Usypiasz dziecko czytając mu bajki? A może najważniejsze dla Ciebie jest zatopienie się w ciekawą powieść na długie godziny? Jeżeli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś: tak, czas zadbać o dobre lampy do czytania. Z ich pomocą oddawanie się lekturze będzie mniej męczące, a sam wzrok przez długie lata będzie w dobrej kondycji.
Wybór w omawianej kategorii jest ogromny. Uwagę przykuwają między innymi takie produkty jak lampa stojąca do czytania czy lampa ścienna do czytania. Wiele z nich to oświetlenie pozwalające na wygodne czytanie w łóżku, ale nie brak i produktów do ustawiania przy wygodnym fotelu czy kanapie w salonie. W każdym wypadku ważne jest, by wybrane lampy posiadały ruchome źródło światła. Tylko tak bowiem nakierujemy oświetlenie idealnie na miejsce, w którym znajduje się książka.
Lampy stojące podłogowe do czytania - niezawodne modele
Podłogowe oświetlenie do czytania przydaje się wtedy, gdy lubimy "pożerać" książkowe strony na ulubionym fotelu czy siedząc na wygodnej kanapie w salonie. Często są to modele na długich ramionach (wysięgnikach), których nie trzeba stawiać obok siebie by móc doświetlić najbliższą przestrzeń. Wyjściem są też lampy z jednym dużym źródłem światła skierowanym do góry i mniejszym z elastycznym ramieniem, skierowanym w dół. Ważne jest tylko to, by ostatecznie źródło światła znajdowało się tu w odległości około 50 cm od czytanego tekstu. Co zaś do barwy światła, wszystkie lampy do czytania powinny świecić neutralnym światłem.
Lampy ścienne do czytania - jakie wybrać?
Wygodne lampki do czytania w łóżku to między innymi kinkiety ścienne. Powinny być one zamontowane na wysokości około 50-75 cm od górnej krawędzi materaca łóżka. Kinkiety do czytania świecą w dół i, co równie ważne, można zmieniać kierunek padania ich światła za pomocą odpowiedniego ustawienia wysięgnika bądź obrócenia samej żarówki z kloszem. Te lampki do czytania w łóżku, podobnie jak modele podłogowe najlepiej, jeśli są wyposażone w żarówki o mocy 40 W i świecą światłem neutralnym.
Lampy nocne do czytania - te warto kupić
W tym wypadku warto postawić na modele ze ściemniaczem. Dzięki niemu lampki nocne do czytania będziemy mogli też wygodnie wykorzystywać podczas oglądania telewizji czy po prostu odpoczynku. W przypadku oddawania się lekturze rozjaśnimy wtedy światło do maksymalnego poziomu, a w chwili relaksu zmniejszymy natężenie światła. Pamiętajmy jednak, że jeśli oświetlenie ma służyć do czytania, nie powinno posiadać zbyt zabudowanego abażuru, który może zbyt ograniczać ilość dochodzącego do nas światła.
Lampka do czytania dla dziecka
Nawyk czytelnictwa warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. Gdy maluszki jeszcze nie są w stanie zagłębiać się w bajki, lampa do czytania książek przyda się ich rodzicom, którzy odczytują im przed spaniem najpiękniejsze opowieści. Z biegiem lat z omawianego oświetlenia syn czy córka będą już korzystać samodzielnie. By w każdej z tych sytuacji lampki nocne dla dzieci sprawiły się odpowiednio, muszą mieć kilka cech. Po pierwsze: powinny być bezpieczne, a więc wykonane najlepiej z lekkich tworzyw sztucznych i tkaniny. Po drugie: dobrze, by miały możliwość regulowania natężenia poziomu światła, przez co będą wielofunkcyjne. I po trzecie: wskazane jest, by były to lampki stojące o długich przewodach zasilających, które łatwo będzie można przestawić w wybrane miejsce.
Jakie światło do czytania?
Większość oświetlenia obecnie współpracuje z żarówkami LED. Najważniejszą ich cechą jest moc świetlna określana w lumenach. Dlatego zanim wybierzemy źródło światła należy rozważyć kwestię: ile lumenów do czytania? Odpowiedź jest prosta. Funkcjonalne, a przy tym dość oszczędne, są modele mające około 470 lumenów, co odpowiada 40 watom żarówki tradycyjnej. Maksymalnie nie wybierajmy więcej niż 1 140 lumenów (80 wat).
Co do barwy światła, zdecydujmy się tu na barwę neutralną, która dobrze oddaje koloru przedmiotów i nie męczy wzroku. Gdy chcemy podnieść praktyczność lampki do czytania, wybierzmy tę z regulowaną barwą światła (od neutralnej do ciepłej).Wtedy podczas lektury wybierzemy chłodniejszy kolor, a w trakcie innego relaksu - cieplejszy. Taka jest kompleksowa odpowiedź na pytanie: światło do czytania zimne czy ciepłe?