Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Lampy na poddasze - oświetlenie strychu krok po kroku
Lampy na poddasze - oświetlenie strychu krok po kroku

Potrzebujesz wziąć coś ze strychu? A może tworzysz pokój na poddaszu? Pewne jest jedno. Niezbędne jest oświetlenie strychu, żeby móc swobodnie się po nim przemieszczać bez uszczerbku na zdrowiu.

Strych jest specyficznym miejscem do oświetlenia bowiem posiada skosy, które utrudniają zamontowanie lampy na poddasze.  Z nami krok po kroku dobierzesz oświetlenie na strych.

Wybór oświetlenia na rynku jest ogromny, jednakże jeśli mowa o oświetleniu na strych, musi być ono szczególnie precyzyjnie dobrane do pomieszczenia. Jeśli we wnętrzu mamy ukośne ściany bądź niski sufit, nie możemy użyć lampy wiszącej, ponieważ będzie ona niepraktyczna, możemy o nią zawadzać. Wybierając lampy strychowe musimy mieć na uwadze bowiem nie tylko dobre doświetlenie, ale i nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie.

Jakie wybrać lampy na poddasze

 

Lampy schodowe – oświetlenie klatki schodowej

W momencie, kiedy na strych prowadzą schody a nie drabina, możemy użyć lampy schodowe. Lampa wisząca może nie być dostatecznie dobra do oświetlenia stopni schodów. Dbając o zamysł estetyczny i nasze bezpieczeństwo możemy użyć dedykowanego oświetlenia aby zadbać o bezproblemowe przemieszczanie się na poddasze.

 

Lampa schodowa Britop Luna

 

Okna dachowe a lampy na strych

Pierwszym krokiem do doświetlenia pomieszczenia na strychu są okna. Należy zadbać, by było przynajmniej jedno źródło światła naturalnego. W ten sposób ograniczymy konieczność całodziennego kontaktu ze sztucznym światłem. Jeśli jednak nie możemy doświetlić strychu za pomocą okien sufitowych bądź ściennych, idą na ratunek lampy o temperaturze barwowej naturalnej. To dzięki nim, nasze oczy nie będą się mocno męczyć. Możemy dokonać tego kupują żarówki o neutralnej barwie światła, które wykorzystasz zwłaszcza do lamp do czytania.

 

Lampy wiszące na poddasze

 

Jakie wybrać lampy na poddasze?

Przez specyficzną architekturę poddasza, urządzając je musimy brać pod uwagę różne warianty oświetlenia. Wszystko zależy od tego, czy pomieszczenie na strychu przeznaczymy na sypialnie, salon czy pracownie. Na pewno przydadzą nam się takie lampy:

  • Biurkowe – te nadadzą się jeśli będziemy mieć pracownie na poddaszu, ale mogą służyć też jako doświetlenie na stoliku kawowym czytając wieczorną prasę.
  • Nocne / stołowe – idealne rozwiązanie jeśli pomieszczenie na strychu to nasza sypialnia. Taką lampę można postawić obok łóżka, na stoliku obok fotela czy sofy. Jednak jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, trzeba wziąć pod uwagę lampy nocne na strych, które mają mały klosz albo go nie posiadają.
  • Lampy podłogowe – są odpowiednie, jeśli przestrzeń pomieszczenia jest rozległa. Jeśli mamy mało miejsca, lepiej zrezygnować z tego typu oświetlenia.
  • Kinkiety – idealne rozwiązanie jeśli pomieszczenie jest małe, ale posiada pionową ścianę. To w tym miejscu możemy zamontować lampę ścienną, która jednocześnie nie zabiera dużo miejsca, a daje światło. Wybierając tego typu oświetlenie zadbajmy również o jej małe rozmiary by nie zabierały zbyt dużo przestrzeni na ścianie.

 

 

Lampy wiszące na poddaszu – co warto nabyć? 

Jeśli nie mamy równego sufitu jak i też odpowiedniej wysokości w pomieszczeniu w tym wypadku lepiej skupić się na lampach sufitowych bądź spotach. Lampy z ruchomym źródłem światła takie jak spot biały Sigma, są idealnym rozwiązaniem, ponieważ możemy oświetlić kilka miejsc i w ten sposób nie będzie żadnego ciemnego zakamarka. Do niskiego pomieszczenia nadadzą się również lampy natynkowe, które najczęściej dają punktowe oświetlenie. W taki sposób skutecznie wyposażymy się w oświetlenie strychu.

 

Lampa wiszaca na poddasze

 

Jakie oświetlenie na poddaszu? Podsumowanie

Jaka lampa na skosie? Jak oświetlić pokoje na poddaszu? To tylko niektóre z pytań które musimy sobie zadać, gdy urządzamy przestrzeń na strychu. Pamiętajmy, by punkty świetlne były tu nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne. W przypadku łazienki musimy wybierać też modele o odpowiedniej klasie szczelności - zalecana to minimum IP44. Zastanawiając się nad tym, jak oświetlić sypialnię na poddaszu weźmy też pod uwagę to, by znalazło się w niej kilka typów opraw. Zacznijmy od oświetlenia głównego, ale nie zapominajmy też o lampkach dekoracyjnych i praktycznych lampkach nocnych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl