Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Nietypowe materiały używane w lampach – część 1
Nietypowe materiały używane w lampach – część 1

Z jakich materiałów są najczęściej wykonywane lampy?  Trwały metal, wytrzymała stal i plastik królują na podium najpopularniejszych tworzyw wykorzystywanych przy produkcji lamp. Tuż za nimi znajduje się drewno, szkło, papier i wiele, wiele innych podstawowych materiałów. A jakie są nie tak często spotykane, nietypowe tworzywa z których wytwarza się lampy? W dzisiejszym wpisie omówimy poliwęglan, kresz, płótno, PBT i siatkę mesh. W kolejnym natomiast, pozostałe nietypowe materiały. Zapraszamy do lektury części pierwszej!

Nietypowe materiały używane do produkcji lamp

Lampy z poliwęglanu

Poliwęglan (PC) to tworzywo sztuczne występujące w wielu rodzajach. Do najpopularniejszego należą płyty poliwęglanowe komorowe/kanalikowe i lite powstające w wyniku ekstruzji, czyli wytłaczania z żywicy poliwęglanowej. Omawiany materiał charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość (200-krotnie wyższa od wytrzymałości szkła), niewielka waga, transparentność oraz odporność na promienie UV. Zazwyczaj dostępny jest w trzech kolorach – bezbarwnym, mlecznym/opalowym i dymionym. Poliwęglan w lampach chętnie wykorzystywany jest jako alternatywa dla delikatnego i podatnego na uszkodzenia szkła.

Lampa poliwęglanowa Lampa poliwęglan Poliwęglanowa lampa

Kresz – czym jest?

Kresz to tkanina z włókna poliamidowego, która jest fabrycznie gnieciona. Jej nazwa pochodzi od kreszowania – procesu, w którym na tkaninie tworzy się nieregularne wzory pod wpływem wysokiej temperatury. Zabiegowi kreszowania poddawane są np. poliestrowe ubrania, dzięki czemu nie wymagają prasowania, dobrze układają się i nie ulegają zniekształceniom. Przy tylu zaletach nic dziwnego, że kreszowane materiały chętnie wykorzystywane są także przy produkcji lamp.

Lampa z płótna

Tkanina w splocie płóciennym często wykorzystywana jest przy produkcji abażurów lamp.  W zależności od przeznaczenia wykonywana jest z różnego rodzaju i grubości przędz (najczęściej lnianych, bawełnianych, konopnych, jutowych czy mieszanych). Do produkcji płótna wykorzystuje się także przędze bielone/wykończone i surowe – przeznaczone głównie do produkcji tkanin o charakterze dekoracyjnym.

Abażur płócienny

Co to jest PBT?

PBT – poli (tereftalan butylenu) jest półkrystalicznym tworzywem sztucznym, termoplastycznym, należącym do grupy poliestrowych polimerów. Jest to materiał, który wyróżnia się wysoką sztywnością, twardością i trwałością. Omawiane tworzywo często wykorzystywane jest w przemyśle elektronicznym jako warstwa izolacyjna oraz do produkcji precyzyjnych elementów np. w  przełącznikach elektrycznych, aparaturze medycznej, sprzętach AGD czy w samochodach.

Siatka mesh – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, dany materiał ma strukturę siatki z drobnymi oczkami. Jest lekki i wytrzymały – odporny na wodę, promienie UV i duże różnice temperatur. Tkaninę tę często wykorzystuje się w reklamie. Lampy wykonane na styl siatki mesh często zrobione są z metalu.

Lampa siatka mesh Siatkowana lampa wisząca Lampa mesh siatka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl