Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Nietypowe materiały używane w lampach – część 2
Nietypowe materiały używane w lampach – część 2

W poprzedniej części wpisu można było dowiedzieć się, że do najpopularniejszych tworzyw z jakich wykonuje się lampy należą metal, stal oraz plastik, a tuż za nimi drewno, szkło czy papier. Opisane zostały w nim również pokrótce inne nietypowe materiały używane przy produkcji lamp, m.in. poliwęglan, kresz, płótno, PBT i siatka mesh. Dziś, w jego kontynuacji omówione zostaną pozostałe tworzywa takie jak: bawełna, przędza, flizelina, polyresin, odlew, żywica i inne. Zapraszamy do lektury!

Nietypowe materiały do produkowania lamp

Lampa z bawełną

Bawełna to naturalne włókno, z którego wytwarza się tkaniny bawełniane mające szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Również przy produkcji lamp bawełna wykorzystywana jest jako materiał na abażur. Bawełniane produkty cieszą się szczególną popularnością wśród tych, którzy nie są zwolennikami kupowania produktów z tworzyw sztucznych i preferują kupno produktów naturalnych i ekologicznych. 

Bawełna

Czym jest flizelina?

Flizelina (wigofil) to bardzo delikatna, trwała i elastyczna tkanina powstająca na skutek sklejania włókien syntetycznych i posiadająca bardzo wiele zastosowań w branży krawieckiej, florystycznej czy budowlanej.

Przędza a oświetlenie

Przędza to wyrób włókienniczy o walcowatej, ciągłej strukturze, powstający w procesie przędzenia poprzez skręcenie pasma włókien. Z przędzy wykonuje się tkaniny, dzianiny, koronki, plecionki, liny i nici, a z nich i abażury lamp. Poniżej prezentujemy przykład lampy wiszącej Globo PYRA w stylu glamour wykonanej z przędzy białej i z przędzy czarnej. 

Lampa biała przędza Lampa z czarnej przędzy

Polyresin

Omawiany materiał to związek żywicy stosowany do tworzenia posągów, figurek czy innych elementów dekoracyjnych. Cechuje go łatwość formowania podczas podgrzania a po wysuszeniu odporność na wodę i wytrzymałość.

Płyta HDF

Omawiany materiał płyta pilśniowa, obecnie podstawowa płyta do tworzenia mebli. Jest to materiał drewnopodobny wykorzystywany również przy produkcji lamp.

Odlew aluminium

Odlewanie jest procesem, w którym pozyskuje się pożądane kształty z aluminium, bądź innego metalu (cynku, brązu). Odlany produkt poddawany jest obróbce – powstaje wówczas precyzyjnie wykonany element. Przykładem lamp, które są odlewem aluminiowym są poniższe modele:

Odlew aluminium lampa Odlew aluminium - lampa Lampa z odlewu

Velvet

Welwet (plusz wątkowy) -  niedrogi substytut aksamitu. Jego okrywa włókienna utworzona jest z rozciętych długich przeplotów dodatkowego wątku runowego. Powstaje poprzez wyciąganie nici wątku ponad osnowę w formie pętelek, po których rozcięciu powstają włoski. Wykonywany jest z włókien bawełnianych i jedwabnych. Od aksamitu różni się tym, że jego okrywa runowa jest nieco dłuższa (powyżej 3 mm), jest nieco sztywniejszy i mniej błyszczący.

Żywica

Coraz większą popularnością cieszą się lampy wykonane z żywicy epoksydowej, jednoskładnikowej lub dwuskładnikowej żywicy syntetycznej, używanej często jako surowiec do budowy form twardych, klej do metali, tworzywo do wykonywania posadzek czy do zalewania elementów elektrycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl