Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Niezawodne lampy sufitowe LED - do domu i mieszkania
Niezawodne lampy sufitowe LED - do domu i mieszkania

Powszechnie wiadomo, że lampy wiszące LED są dużo bardziej energooszczędne niż oświetlenie tradycyjne (oszczędność sięga nawet do 80%). Jednocześnie jednak cena ledów jest zauważalnie wyższa niż produktów tradycyjnych. Czy więc warto kupować lampy sufitowe LED do salonu, kuchni czy sypialni? Zdecydowanie tak. A to między innymi ze względu na dużą trwałość LED-ów, potwierdzaną przez coraz częściej spotykaną 5-letnią gwarancję producentów. 

Zastanówmy się jednak, jakie parametry należy wziąć pod uwagę lampy wiszące LED, halogeny LED czy żyrandole sufitowe LED. Kluczowe są tu moc, ilość lumenów, żywotność, barwa światła oraz wskaźnik oddawania barw (Ra). Jakie ich wartości będą najlepsze podczas codziennego korzystania z oświetlenia?

 

lampy sufitowe LED - Lajtit.pl

 

Lampy wiszące LED - najważniejsze parametry

  1. Moc lamp LED - jeśli do tej pory posiadaliśmy żarówki tradycyjne o mocy 25 W, wtedy powinniśmy kupić żarówki LED o mocy około 3 W. I, odpowiednio, 40 W to około 5 W mocy żarówki LED, 60 W to około 7 W mocy LED, a 100 W to 15 W LED.
  2. Minimalny strumień świetlny - lampy sufitowe LED o minimalnym strumieniu świetlnym na poziomie ok. 806 lumenów będą świeciły tak samo jasno jak żarówki tradycyjne 60 W. Oświetlenie LED do czytania wystarczy natomiast, że ma strumień na poziomie 470 W (czyli tradycyjnie 40 W).
  3. Żywotność - dobre lampy wiszące LED prawidłowo świecą przez około 50 000 godzin, czyli sporo ponad 5 lat ciągłego świecenia. Jest to wartość nawet 25 razy większa od podstawowych żarówek tradycyjnych.
  4. Barwa światła - dużą zaletą, jaką mają żyrandole LED i inne energooszczędne lampy tego typu, jest dostępność modeli o zmiennej barwie światła. W takich produktach za pomocą pilota ustawiamy barwę ciepłą, zimną lub neutralną. Jeśli natomiast zależy nam tylko na określonej barwie, w ofercie ledów bardzo łatwo ją znajdziemy.
  5. Wskaźnik oddawania barw (Ra) - lampa wisząca LED powinna jak najlepiej oddawać barwy otoczenia. Najlepszą wartością współczynnika Ra jest wartość 100, co odpowiada naturalnemu światłu słonecznemu. Jednak oświetlenie LED ze wskaźnikiem Ra 80 i wyższym również spełni nasze potrzeby.

 

czarna lampa LED Auhilon Primo

 

Czy lampy LED są szkodliwe?

Odpowiedź jest krótka: nie, o ile są dobrej jakości. Dlatego nie warto tu oszczędzać wybierając najtańsze rozwiązania. Z produktami z najniższej półki mogą być trzy problemy. Pierwszy z nich to migotanie, które bardzo męczy wzrok. Ale, uwaga! Efekt migotania może się też pojawiać w sytuacji, gdy źle podłączymy system oświetleniowy.

Kolejna, rzadziej występująca kwestia, to oślepianie. Występuje ono wtedy, gdy diody LED w lampach są zbyt mocne, nie rozpraszają światła. Ostatnia rzecz to zbyt niebieskie światło, które negatywnie wpływa na fotoreceptory w oku. Podsumowując: żadna lampa LED nie szkodzi, o ile jest dobrze wykonana.

 

 

żyrandole LED Italux Miranda żyrandol sufitowy LED Italux Razor

 

Żyrandole sufitowe LED to elegancki dodatek 

Nowoczesne i bardzo eleganckie - takie są lampy sufitowe LED typu żyrandole. Najczęściej mają one białe klosze, pod którymi umieszcza się zintegrowane moduły LED. Posiadają one od kilku do kilkunastu punktów świetlnych, które perfekcyjnie rozjaśniają każdy punkt pomieszczenia. Popularne lampy wiszące omawianego typu to między innymi Italux Miranda LED, czyli niskie żyrandole (wysokość 11 cm) z 9 źródłami światła. Gdy potrzebujemy mocniejszego oświetlenia, wtedy warto spojrzeć na lampy wiszące do salonu Italux LED Razor, które posiadają aż 24 źródła światła.

 

lampa wisząca LED AZzardo Wheel lampy sufitowe LED Altavola okręgi ledowe

 

Złote lampy wiszące LED - okręgi LED

Odwiedzając targi oświetlenia, ale i salony oświetlenia czy sklepy typu Castorama lub Leroy Merlin uwagę z pewnością przykują niesamowite lampy sufitowe, którymi są złote okręgi LED. Może to być bardzo okazałe oświetlenie wiszące, takie jak AZzardo Wheel LED, które składa się z aż sześciu okręgów ledowych o różnych wymiarach. Minimalistom do gustu przypadną natomiast pojedyncze lampy wiszące do sypialni, czyli ledowe okręgi Altavola.

 

lampa sufitowa LED Auhilon Dori lampy wiszące Milagro Circolo

 

Tanie lampy sufitowe LED

Ogólnie przyjmuje się, że im większe rozmiary mają okręgi LED czy lampy wiszące kule LED, tym są one droższe. I to prawda. Drugą kwestią, która wpływa na ceny lamp sufitowych ledowych jest ich jakość. Tania lampa wisząca LED to więc kompromis między niską ceną a rozmiarem i jakością. Dla osób decydujących się na wybranie go producenci mają nowoczesne lampy sufitowe LED do kuchni Auhilon Dori z jednym źródłem światła i czarno-złotym kloszem. Do sypialni dobre będą natomiast lampy LED Milagri Circolo, również z pojedynczym zwisem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl