Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Lampa dla żółwia – garść porad dla Ciebie!
Lampa dla żółwia – garść porad dla Ciebie!

Kotki, pieski, chomiki, rybki – to najpopularniejsze zwierzaki posiadające miano naszych pupili domowych. Każde z nich wymaga odmiennego rodzaju warunków do życia i opieki. Nie inaczej jest w przypadku o wiele bardziej nietypowego, długowiecznego pupila – żółwia. Gad ten jest gatunkiem zmiennocieplnym, dlatego bardzo istotne dla jego zdrowia jest odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym przebywa. Jeśli zastanawiasz się jaka lampa dla żółwia wodno-lądowego lub lądowego będzie odpowiednia, postaramy się, abyś w tym wpisie znalazł odpowiedź na takie pytania.

Lampa dla żółwia

Oświetlenie dla żółwia wodno-lądowego i lądowego – czemu służy?

Najczęściej hodowane gatunki żółwia wodno-lądowego to żółtolice i czerwonolice. Wśród żółwi lądowych – stepowe i greckie. Wszystkie w dużym stopniu reagują na zmiany temperatury. Reguluje ona ich tempo przemian metabolicznych. Żółwie potrzebują wygrzewać się i pochłaniać promieniowanie UVB. Dzięki niemu w ich organizmie produkowana jest witamina D3, usprawniająca metabolizm wapnia. Przy jej niedoborach żółw może cierpieć na metaboliczną chorobę kośćca spowodowaną zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej. Schorzenie to powoduje między innymi, spadek gęstości tkanki kostnej. Odpowiednie warunki termiczne dla omawianego gada pozwolą zapewnić: lampka grzewcza dla żółwia i lampa UVB dla żółwia. Dobrym i dostępnym na rynku rozwiązaniem będą również lampy metahalogenowe, stanowiące połączenie dwóch wcześniej wymienionych lamp.

Żółw czerwonolicy

Żarówka grzewcza i żarówka UVB dla żółwia wodno-lądowego i lądowego – jak stosować?

Ponieważ temperatura panująca w warunkach domowych jest zazwyczaj zbyt niska, żarówka grzewcza dla żółwia będzie niezbędnym wyposażeniem terrarium. Ten przeźroczysty dom naszego pupila powinien być podzielony na dwie części. W jednej z nich temperatura powinna być wysoka (ok. 30-35°C), a wilgotność niska (35-50%). W drugiej - na odwrót, temperatura niska (26-28°C) a wilgotność wysoka (ok. 70%). Lampa grzewcza dla żółwia umożliwi nam utrzymanie odpowiednich warunków cieplnych. Istotne jest to, aby żółw nie mógł się do niej zbytnio zbliżyć i nią poparzyć. Oświetlenie to najlepiej zamontować nad powierzchnią wody. Aby promieniowanie w wystarczającej ilości docierało do dna, powinno zawiesić się je na wysokości nieprzekraczającej 30 cm. Grzewcza lampka dla żółwia powinna świecić punktowo aby oświetlać idealne konkretne miejsce wygrzewania się naszego gada – najlepiej wyspę. Dobrym pomysłem jest zakup lampy z klipsem - jej montaż nie sprawi najmniejszych problemów.

 Lampa z klipsem Lampka z klipsem Lampa posiadająca klips 

Emitująca promieniowanie ultrafioletowe, lampa UVB dla żółwia wodno-lądowego, czy lądowego to także niezbędny element wyposażenia terrarium. Stymuluje apetyt tych gadów, ich aktywność i zachowania rozrodcze. Podobnie jak żarówka grzewcza, powinna być zawieszona do 30 cm nad terrarium. Najczęściej polecana żarówka dla żółwia, to UVB 5.0 i 10.0 – lampa dla żółwia stepowego.

Pływający żółw

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl