
Nastolatki, jeśli tylko są w domu, bardzo dużą ilość czasu spędzają w swoich pokojach. To tam uczą się, spotykają się z przyjaciółmi, grają na komputerach, czytają książki, odpoczywają i robią bardzo wiele innych rzeczy. Dlatego też tak istotne jest, by oświetlenie do pokoju młodzieżowego było przemyślane, idealnie zaplanowane. Tylko bowiem wtedy młodsi członkowie rodziny będą mogli komfortowo realizować swoje pasje i odpoczywać.
Zastanówmy się więc nad tym, jakie lampy do pokoju młodzieżowego będą najlepsze dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Czy lepiej będzie kupić tu oświetlenie nowoczesne, czy może loftowe lub nawet glamour? Wybór modeli jest ogromny. By jego podjęcie zajęło nieco mniej czasu, poniżej przedstawiamy porady dotyczące tego, jak wybrać oświetlenie dla młodzieży.
Jak wybrać najlepsze oświetlenie pokoju nastolatka?
- Barwa światła - jako, że nastolatki lubią siedzieć przez długie godziny nocne, należy wybrać oświetlenie o możliwie spokojnej, neutralnej barwie, które będzie jak najmniej szkodliwe dla ich oczu. Takie warunki spełnia oświetlenie o temperaturze barwowej w zakresie 3 500-4 500 K.
- Oświetlenie stref - każdy pokój nastolatka ma kilka przestrzeni różniących się funkcją. Jest tam strefa nauki, zabawy, odpoczynku czy spotkań ze znajomymi. Pamiętajmy, by oprócz oświetlenia górnego osobno oświetlić każde z tych miejsc za pomocą światła punktowego.
- Lampy nowoczesne i industrialne - to to oświetlenie do pokoju młodzieżowego jest zdecydowanie najbardziej popularne. Nastolatki doceniają bowiem prostotę i minimalizm, rzadko decydując się na ozdoby glamour czy im podobne.
Młodzieżowe lampki na biurko
Lampki biurkowe dla nastolatków powinny być wyposażone w żarówki o mocy około 40 W. Będzie to zupełnie wystarczająca wartość, będąca idealnym kompromisem między energooszczędnością i efektywnością. Zwróćmy uwagę także na długość kabla - lampka musi bowiem stać po przeciwnej stronie biurka niż ręka, którą uczeń pisze. Dobrze także, żeby wybrany model posiadał ruchome ramię, pozwalające na precyzyjne dopasowanie kąta padania światła.
Główne oświetlenie do pokoju młodzieżowego
Najlepiej, by posiadało kilka źródeł światła, które perfekcyjnie doświetlą każdy kąt pomieszczenie. Innym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch lub trzech lamp pojedynczych. Bez względu na wybrany typ, warto wybierać żarówki o mocy minimum 60 W lub energooszczędne o analogicznej efektywności oświetleniowej. Główne, sufitowe lampy młodzieżowe to najczęściej minimalistyczne lampy wiszące, spoty, plafony lub industrialne systemy szynowe.
Kinkiety do pokoju nastolatka
Kinkiety służą jako lampki nocne dla młodzieży, oświetlenie do czytania czy też jako oświetlenie dekoracyjne. Co ważne, nie trzeba ich dopasowywać do lampek na biurko czy lamp sufitowych. Kluczowym jest tu natomiast dopasowanie designu do aranżacji danej strefy w pomieszczeniu młodej osoby. Kinkiety dekoracyjne zazwyczaj mają światło skierowane w górę, zaś te do czytania - świecą na dół.