
Schody można oświetlić na przynajmniej kilka sposobów. Wykorzystuje się tu kinkiety, małe wpusty umieszczane przy stopniach czy nawet lampy wiszące. Dziś jednak mamy dla Was zupełnie inną, nieco rzadziej spotykaną propozycję. Jest nią oświetlenie w poręczy schodów. Z czego ono się składa? Co wybrać? Jak zamontować? Gdzie kupić. W poniższym tekście poruszymy każdą z tych kwestii.
Jak działa oświetlenie LED w poręczy?
Oświetlenie, o którym mowa, składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich są profile LED w poręczy. Najczęściej są one zrobione z anodowanego aluminium lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Do poręczy schodowej mogą być zamontowane na przykład za pomocą specjalnego, zatrzaskowego systemu wciskowego. Całość zamknięta jest za pomocą wyjmowanego klosza, osłony, która niejednokrotnie posiada mleczne wykończenie zapewniające miękkie, przyjemne w odbiorze światło.
Bezpośrednio w profilach umieszcza się wydajne taśmy LED do poręczy. Są to źródła światła które można zaginać, gdy więc na schodach jest zakręt pod dużym kątem bądź łagodniejszy łuk, nie musimy w tym wypadku wybierać kilku źródeł światła, a jedno. Dodatkowo paski ledowe mogą mieć różne kolory i natężenie światła, więc bez problemu dobierzemy takie pasujące swoich potrzeb i designu otoczenia.
Lampy ledowe w poręczy - poznaj zalety
Omawiane rozwiązanie to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy korzystają nowoczesny, minimalistyczny design. Taśma LED ukryta w profilu jest bowiem niemal niewidoczna dla oczu. Ale równie dobrze można ten zestaw zamontować w klasycznej, drewnianej poręczy czy w bardzo eleganckiej, złoconej barierce. Jeśli wybierzemy taśmy o odpowiedniej klasie szczelności (IP44 lub więcej), wtedy możemy doświetlić nimi nie tylko schody w domu, ale także schody zewnętrzne czy barierkę na tarasie.
Kolejny niewątpliwy plus, jakie ma schodowe oświetlenie w poręczy, to jego energooszczędność. Nowoczesne moduły ledowe nie "pożerają" zbyt dużej ilości prądu, nawet jeśli korzystamy z nich bardzo często. Co równie kluczowe, nie mają one tendencji do nagrzewania się, co docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci. Na koniec wspomnijmy o żywotności systemu, zazwyczaj o wiele większej niż przy tradycyjnych źródłach światła.