
Mówiąc: styl retro, mamy na myśli to, co królowało we wnętrzach w latach '50, '60 i '70 ubiegłego wieku. Wtedy to w domach i mieszkaniach stawiano na żywe barwy, oryginalne, geometryczne wzory, bardzo różnorodne, nieco nawet zwariowane dodatki oraz wzorzyste tapety. Jeśli chodzi o materiały, uwagę zwracał zwłaszcza plastik, który wtedy był absolutnym must have jeśli chodzi o elementy zdobiące pomieszczenia.
We współczesnych mieszkaniach w stylu vintage tworzywa sztuczne zastępuje się szkłem, które wygląda równie ciekawie, ale jest bardziej trwałe i eleganckie. Wszechobecne są więc m.in. szklane lampy retro, w których konstrukcjach znajdziemy także elementy metalowe. Przeczytajcie, jakie dokładnie zasady obowiązują w mieszkaniach stylizowanych na lata '50-'70 oraz jakie oświetlenie retro warto wybrać.
Zasady stylu retro / vintage
KOLORY RETRO - żółty w odcieniu musztardowym, zieleń groszkowa, oliwkowa czy ta przypominająca awokado, brązy czekoladowe, a nawet krzykliwe pomarańcze, czerwienie czy zdecydowana czerń. Tych odcieni nie powinniśmy się bać gdy urządzamy wnętrza vintage. Dodatkami do nich mogą być równie odważne odcienie różu, fioletu, złota, turkusu i miętowej zieleni.
PODŁOGI - we wspomnianym okresie osoby urządzające wnętrza stawiały głównie na drewniane parkiety, które układano we wzór koszykowy lub jodełkę. W Ameryce niekiedy zastępowano go ciemnymi deskami podłogowymi. Na tych powierzchniach obowiązkowo układano mniejsze i większe dywany w odważnych barwach. W łazienkach natomiast łączono gładkie płytki podłogowe w minimum dwóch barwach lub wybierano kafelki w geometryczne dekoracje.
ŚCIANY - to jedyne miejsce, w którym często stawiano na stonowane barwy, zwłaszcza biel. Ich ozdobę stanowiły wzorzyste tapety z motywami roślinnymi, a także elementy drewniane (zwłaszcza mahoniowe) oraz naturalna cegła. Wszystkie te materiały można śmiało łączyć ze sobą, gdyż styl retro lubi nieoczywiste rozwiązania. Właściwie jego kwintesencją jest łączenie starego z nowym, oczywistego z nieoczywistym.
MEBLE - im bardziej przyciągały one wzrok, tym lepiej. Kolorowe, plastikowe krzesła, duże, drewniane fotele, tapicerowane kanapy, oryginalne nóżki meblowe, duże witryny czy kredensy - wszystko to bez obaw możemy umieszczać w jednym pomieszczeniu vintage. Ma być kolorowo, różnorodnie, oryginalnie i przytulnie. Daje to projektantom ogromne pole do kreatywności.
LAMPY RETRO - tak jak pisaliśmy na początku, ich najważniejszymi elementami są szklane klosze. Mogą być one wykonane zarówno z transparentnego szkła, jak i ze szkła dymionego czy barwionego na intensywne barwy. Podstawy takiego oświetlenia vintage to z kolei metal chromowany bądź malowany na takie kolory jak czarny czy złoty. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych modeli.
Kinkiety w stylu retro
Retro lampy wiszące pojedyncze