Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Jakie są typy gwintów żarówek? Jaka żarówka do żyrandola, a jaka do lampki nocnej?
Jakie są typy gwintów żarówek? Jaka żarówka do żyrandolu, a jaka do lampki nocnej?

Żarówki to potoczna nazwa, którą określa się dużą grupę produktów. W jej skład wchodzą między innymi żarówki tradycyjne, modne żarówki Edisona, energooszczędne żarówki LED, czy też żarówki halogenowe oraz świetlówki kompaktowe i liniowe. Jaki rodzaj trzonka będzie najlepszy do oświetlenia domu, a jaki do oświetlenia ogrodu? Jakie są rodzaje gwintów i do jakich lamp są stosowane? Wszystko wyjaśnione będzie w naszym poradniku!

Źródła światła różnią się między sobą nie tylko średnicą oprawki, ale też sposobem montażu i zastosowaniem. Niektóre trzonki są wykorzystywane tylko w oświetleniu technicznym, zaś inne w oświetleniu natynkowym i podtynkowym. Jeśli nie wiesz, który rodzaj gwintu jest Ci potrzebny, to rozwiejemy Twoje wątpliwości.

 

Jakie są rodzaje gwintów żarówek

 

Pierwsza rzecz na jaką trzeba zwrócić uwagę kupując źródło światła to trzonek żarówki. Najpopularniejsze są gwinty E27 (tzw. duży gwint) i E14 (tzw. mały gwint). Wszystkie typy przedstawia kategoria ŻARÓWKI. Dokładnie opisujemy je też poniżej.

Żarówki E27

Nie każdy wie, że oznaczenie E oznacza tak zwany gwint Edisona. Żarówka E27 ma najszersze zastosowanie domowe i komercyjne. Ten typ gwintu znajdziemy w niemal wszystkich lampach takich jak plafony, lampy wiszące, żyrandole czy też stylowe lampki nocne. Przez większość klientów typ ten określany jest jako „żarówka z dużym gwintem”. W sklepach znajdziemy modele E27 o standardowej mocy 25 W, 40 W i 60 W. Gdy jednak potrzebujemy tak dużego doświetlenia, lepiej wybrać żarówki LED. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 • Barwa światła – żarówki tego typu najczęściej mają barwę światła ciepłą, zaś oświetlenie ledowe może być już ciepłe, zimne bądź neutralne. Dobrym przykładem jest żarówka E27 LED Nowodvorski o barwie ciepłej.
 • Napięcie – niemal wszystkie źródła światła E27 pracują w napięciu 230 volt.
 • Ceny – zaczynają się już od mniej niż 10 zł.

Żarówka edison E27 ItaluxŻarówka E27 LED Nowodvorski

Żarówki E14 

Te żarówki mają okrągły gwint o średnicy 14 milimetrów i są małych rozmiarów. Żarówki z małym gwintem najczęściej spotkamy w lampkach biurkowych, nocnych, ściennych i nieco rzadziej żyrandolach. Najczęściej producenci proponują żarówki o mocy 25 W, 40 W, a nawet 60 W. Te o mniejszej mocy służą bardziej tworzeniu klimatu i intymnego nastroju w pomieszczeniu, w którym będziemy odpoczywać czy relaksować się.

 • Kształty – oferta żarówek z gwintem E14 proponuje dużo różnych form np. podłużne, przypominające płomień, czy też formę kuli oraz tradycyjnej żarówki Edison.
 • Napięcie – pracują w napięciu 230 volt.
 • Ceny - podstawowe modele kupimy zaledwie za kilka złotych. Bardziej wytrzymałe o specyficznych właściwościach mogą kosztować do 60 zł, np. żarówka E14 Led Sompex.

Żarówka E14 ciepła ItaluxŻarówka LED E14 ciepła Milagro

Żarówki G53

Żarówki o gwincie G53 są wykorzystywane do lamp AR111. Montuje się je głównie w lampach sufitowych do przestrzeni komercyjnych, takich jak galerie handlowe, muzea, galerie sztuki. Cechują się dużą wydajnością i wytrzymałością. Oświetlenie to jest energooszczędne, przez co chętniej wybierane.

Napięcie - jest to żarówka niskonapięciowa działająca przy napięciu 12 volt.

Żarówka AR111 G53 Milagro LEDŻarówka G53 AR111 Milagro LED

Żarówki G13

Ten rodzaj gwintu najczęściej spotkamy w lampach jarzeniowych. Jego zalety to bardzo niewielkie zużycie energii i duża efektywność wynosząca do 110 lumenów na wat.

 • Napięcie - zdecydowana większość świetlówek jest podłączana pod napięcie 230 volt.
 • Barwa światła – spotkamy temperaturę barwową ciepłą, zimną i neutralną. Najbardziej optymalną jest neutralna (zbliżona do światła słonecznego) oraz ciepła.
 • Typ zasilania – może być jednostronny lub dwustronny.
 • Długość – najkrótsze osiągają długość 60 cm, a najbardziej popularne wersje długości to 90 cm, 120 cm i 150 cm.

Żarówka T8 G13 Nowodvorski LED

Żarówki GU10

Te typy żarówek najczęściej spotkamy w lampkach punktowych natynkowych i podtynkowych. Największą zaletą są niewielkie wymiary żarówek GU10: średnica rozstawu wynosi 10 mm. Z tym gwintem wyróżniamy dwa typy źródła światła.

Pierwszy z nich to halogen GU10, który charakteryzuje się białym światłem, sporym rozgrzewaniem się, szybkim zapłonem i pobieraniem mniejszej ilości energii.

Drugim typem są żarówki GU10, które cechuje to, że nie nagrzewają się podczas pracy, posiadają największą oszczędność prądu oraz jest możliwość wyboru barwy światła.

Żarówka GU10 neutralna AZzardoŻarówka GU10 ciepła Italux

Żarówki G9

Trzonek G9 jest gwintem na wcisk. Jest to trzonek sztyftowy wykorzystywany najczęściej w małych lampach ściennych i sufitowych, które mają niewielkie klosze. Nie zapominajmy, że żarówka halogenowa G9 oraz żarówka LED G9 ma zazwyczaj ceramiczny trzonek, który jest o wiele trwalszy od metalowego.

 • Napięcie - gwint można podłączyć tylko do zasilania sieciowego o napięciu 230 volt.

Żarówka G9Żarówka G9 LED

Żarówki G5

Żarówki G5 są wykorzystywane w świetlówkach T5. Najczęściej stosowane są jako oświetlenie techniczne w halach produkcyjnych, korytarzach a nawet biurach. Jarzeniówka T5 niemal nie generuje ciepła, co znacznie ogranicza straty energii. Charakteryzuje się cienką rurką o średnicy zaledwie 16 mm.

 • Napięcie – świetlówka przystosowana jest do pracy pod napięciem 230 volt.

Jarzeniówka T5 G5

Żarówki G4

Żarówki o trzonku G4 wybierane są do małych lampek ozdobnych jak biurkowe czy podłogowe. Stosowane są również do oświetlenia akwarium czy witryny meblowej. Źródło światła wyposażone jest w gwint w formie dwóch pinów oddalonych od siebie o 4 milimetry. Jedna żarówka LED G4 może mieć moc nawet do 5 watów, co odpowiada mocy 40 wat w żarówce tradycyjnej.

 • Napięcie – najczęściej 12 volt.
 • Montaż – na wcisk.

Żarówka G4 AZzardo LED

Energooszczędne żarówki LED

Pod kątem gwintów oświetlenie LED nie różni się niczym od tego klasycznego. Najpopularniejsze gwinty to E14 i E27 oraz GU10, GU9. Żarówki LED charakteryzują się tym, że się nie nagrzewają, pobierają bardzo mało energii. Do wyboru mamy barwy światła ciepłe, zimne oraz neutralne.

 

Lampa nocna z żarówką

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl