Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Lampy ze szkła – poznaj ich rodzaje! Część 1
Lampy ze szkła – poznaj ich rodzaje! Część 1

Szkło to jeden z najpopularniejszych surowców używanych przy produkcji lamp. To właśnie zazwyczaj z tego materiału wykonane są ich klosze. Rodzajów szkła jest nadzwyczaj wiele – węglowe, metalizowane, z bąbelkami powietrza, dmuchane, alabastrowe i wiele, wiele innych. Przez wzgląd na ten fakt, szklane lampy są nadzwyczaj różnorodne. Z tego względu również wpis, który im dedykujemy podzielony został na kilka części. Kolejna już wkrótce!

Rodzaje lamp szklanych

Nowoczesne szklane lampy mają wiele zalet

Lampki wykonane ze szkła choć są kruche, to prezentują się nadzwyczaj elegancko i delikatnie. Zazwyczaj przepuszczają dużo światła, nie ulegają nadmiernemu przegrzewaniu się oraz niezwykle łatwo jest zadbać o ich czystość, bowiem wystarczy jedynie przetrzeć je zwilżoną wodą ściereczką. Do tego, jak już wspomnieliśmy we wstępie, dostępne są w przeróżnych rodzajach, przez co każdy jest w stanie znaleźć idealną lampę szklaną do swojego miejsca zamieszkania.

Lampy wiszące ze szkła 

Modne lampy ze szkła metalizowanego

Szkło metalizowane (jak sama nazwa wskazuje) swoim wyglądem imitować ma lśniącą powierzchnię metalu, w której dostrzec można nawet własne odbicie. Lampy te zyskują coraz większą popularność i nic w tym dziwnego, ponieważ wyglądają bardzo gustownie, tak jak prezentowane powyżej lampki szklane metalizowane Globo.

Lampa ze szkła metalizowanego Wisząca lampa ze szkła metalizowanego Lampa metalizowane szkło

Szkło fasetowane

Powierzchnia wspomnianego szkła jest pokryta drobnymi szlifami, które tworzą tzw. fasety – ukośnie ścięte krawędzie. Proces szlifowania szkła w ten sposób nazywany jest fasetowaniem. Dzięki niemu lampy stworzone ze szkła fasetowanego pięknie odbijają światło i mienią się wieloma kolorami.

Lampa ze szkła fasetowanego

Wiszące lampy szklane opalizowane i lampy ze szkła alabastrowego

Szkło opalowe powstaje przez zamącenie masy szklanej mączką kostną lub tlenkiem cyny. W zależności od stopnia zamącenia wyróżnić można także i szkło alabastrowe – półprzejrzyste, o barwie szarawo-białej lub barwione na odcienie pastelowego różu czy błękitu. Mieniący się materiał dużym powodzeniem cieszył się we Francji w wieku XVII i XIX, oraz we Włoszech. Jako ciekawostkę dodamy, że materiał ten służył także do wyrabiania ozdobnych, szlifowanych bądź malowanych farbami emaliowanymi naczyń w hucie szkła „Józefina” mieszczącej się w Szklarskiej Porębie.

Lampa ze szkła opalizowanego Lampy ze szkła opalizowanego Lampa ze szkła opalowego

Szkło żebrowane w lampie

Jak wygląda wspomniane w tytule szkło? Już po samej nazwie możemy domyślić się, że posiada ono gdzieniegdzie charakterystyczne żłobienia, które imitują… żebra!

Jakie są lampy ze szkła satynowego?

Szkło satynowe charakteryzuje się tym, że jedna z jego powierzchni w wyniku procesu trawienia chemicznego staje się lekko matowa i porowata, przy tym też delikatna i równomierna. Omawiany materiał często wykorzystywany jest nie tylko w tworzeniu takich produktów jak lampy ze szkła satynowego, ale i różnorodnych elementów dekoracyjnych.

Lampa ze szkła satynowego Lampa wisząca ze szkła satynowego Wisząca lampa ze szkła satynowego

Bursztynowe szkło – lampa w kolorze ciemnego brązu

Lampki ze szkła bursztynowego są zazwyczaj na wpół przeźroczyste i mają bardzo charakterystyczną brązową, czy niekiedy rdzawo-brązową barwę, która przypomina odcień bursztynu. To właśnie dzięki swojemu kolorowi lampy zyskały miano bursztynowych.

Lampa bursztynowa Lampy ze szkła bursztynowego Bursztynowa lampka szklana

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl