Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Trendy na rok 2022 – cz.3 – lampy jak w latach 80. !
Trendy na rok 2022 – cz.3 – lampy jak w latach 80. !

Mówi się, że „wszystko co stare, było kiedyś nowe” i nie sposób temu zaprzeczyć. Warto jednak zaobserwować, że w przypadku mody i trendów relacja między starym a nowym często bywa odwrotna i to, co stare staje się z powrotem „nowe” i „na topie”. W przypadku trendów na nowoprzybyły rok 2022 do łask wracają rzeczy przypominające o latach osiemdziesiątych. W Lajtit oferujemy lampy, które poprzez swój design pozwolą Ci wrócić na jakiś czas do przeszłości i prezentujemy je właśnie w tym wpisie!

Trendy 2022 - lampy jak z lat 80.

Różne kraje – różne oblicza lat 80.

Wspominając lata 80. warto zaznaczyć o jakim kraju myślimy podczas ich przywoływania, ponieważ znacząco może wpłynąć to na wizję wystroju wnętrz w tamtejszych czasach czy chociażby stylu ubierania się. Początek lat 80. W Polsce to czasy stanu wojennego, w trakcie którego nie myślano o szalonych, kolorowych aranżacjach pomieszczeń tak jak w Stanach Zjednoczonych. Oświetlenie jakie dominowało w Polsce w tym czasie to proste (najczęściej białe) plafony, klasyczne żyrandole oraz lampy podłogowe, stołowe z materiałowym abażurem, które idealnie pasowały do pomieszczeń, w których najczęściej znajdowały się popularne wówczas meblościanki, wersalki, gobeliny i paprotki. Z wystrojem wnętrz bardziej zaczęto eksperymentować dopiero pod koniec lat 80. i na początku lat 90.

Biały plafon jak z lat 80. Lampa z podłogowa z abażurem jak z lat 80 Lampa w stylu vintage

Tymczasem w USA lata 80. wiązały się z rozkwitem stylu Memphis, który był wyrazem buntu przeciwko minimalizmowi, który coraz bardziej wkradał się do wnętrz domów i mieszkań. Eksperymentowano zarówno z kolorami jak i kształtami mebli i lamp, tworząc przy tym bardzo ciekawe aranżacje.

Czym charakteryzował się styl Memphis?

Omawiany sposób aranżowania wnętrz, którego nazwa inspirowana jest twórczością Boba Dylana, narodził się w Mediolanie dzięki postmodernistycznym projektantom. Do prostych, minimalistycznych wnętrz, w których odminowały proste linie, chcieli wprowadzić więcej barw, energii i form. Z tego względu, do wnętrz wprowadzone zostały następujące rozwiązania:

  • elementy kiczu
  • geometria
  • art deco
  • pop art
  • kolory

Oświetlenie w stylu Memphis – lampy w stylu lat. 80

Plastikowe bądź metalowe, z odsłoniętą żarówką lub ciekawą geometryczną formą – takie lampy zdecydowanie wpasowują się w podstawowe wytyczne stylu lat 80. – stylu Memphis. Kolorowe, często z kontrastującymi ze sobą barwami bądź ciekawym wzorem – jeśli planujesz wybór lamp zgodnie z trendami na rok 2022, takich produktów nie może zabraknąć w Twoim domu lub mieszkaniu.

Żółta lampa wisząca w stylu Memphis Lampy geometryczne w stylu Memphis Zielona lampa w stylu lat 80.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl