Opinie o Nas

Twój koszyk

do zapłaty 0,00 zł
Opcje przeglądania
Promocja

Żarówki LED / energooszczędne

  • promocja
  • promocja
  • promocja
  • promocja
  • promocja
  • promocja

żarówka LEDDlaczego warto kupić energooszczędne żarówki LED?

Pierwszy z plusów, który posiadają nowoczesne żarówki ledowe, zawarty jest już w tytule tego wpisu. Dla uzyskania identycznego efektu oświetleniowego potrzebujemy bowiem, przykładowo, żarówkę tradycyjną o mocy 25 W lub żarówki LED o mocy 5 W. Jak widać, jest to naprawdę duża oszczędność. By łatwiej dobrać odpowiednią wartość mocy, przygotowaliśmy artykuł: Przeliczanie mocy żarówek. Poniżej przedstawiamy inne cechy, jakie mają ledowe źródła światła.

Popularne żarówki LED - barwa światła, gwint, kształt i inne cechy

BARWY ŚWIATŁA LED

W odróżnieniu od źródeł światła działających w oparciu o wolfram czy żarniki węglowe, barwy światła w żarówkach LED mogą być różne. Ciepłe ledy (temperatura 2 500-3 500 Kelwinów) najlepsze będą do przestrzeni relaksu i odpoczynku, w których stawiamy na wyciszenie się. Ta barwa jest zbliżona najbardziej do tej, jaką spotkamy w tradycyjnych żarówkach. Żarówki LED neutralne to te, których światło podobne jest do barwy światła słonecznego (temperatura 3 500-4 500 Kelwinów). Ta wersja najmniej męczy wzrok, wygodnie więc się przy niej uczy i pracuje. Z kolei zimne światło LED (temperatura 5 500 Kelwinów i więcej) bardzo pobudza nasze ciało i sprzyja koncentracji. Jednak stosowane przez zbyt długi czas może męczyć.

GWINTY I KSZTAŁTY ŻARÓWEK LED

Pod kątem gwintów oświetlenie LED nie różni się niczym od tego klasycznego. Dzięki temu w większości przypadków możemy bez obaw wymienić źródło światła na żarówki energooszczędne LED. Najpopularniejsze gwinty to E14 i E27 (tzw. mały i duży) oraz GU10, GU9 oraz MR16. Kształt żarówek ledowych może być bardzo różnorodny. Jednak wersje, które są najczęściej wybierane w przypadku gwintów E, to rurka, świeczka, kula i forma tradycyjna przypominająca klasyczne żarówki Edisona

TRWAŁOŚĆ ŻARÓWEK LED I POBÓR ENERGII

Lampy ledowe nie nagrzewają się. Nawet po kilku godzinach świecenia możemy ich bez obaw dotykać dłonią. To między innymi dzięki temu zużywają one mało energii, średnio nawet o 80% mniej niż żarówki wolframowe. Mimo więc, że ledy są od nich nieco droższe, różnica ta szybko nam się zwróci w postaci mniejszych rachunków za prąd. Dodatkowa oszczędność wynika także z tego, jak trwałe są żarówki LED. Podczas gdy modele wolframowe mogą bez przerwy świecić przez około 1 000 godzin, dla ledów wartość ta szacowana jest na 15 000-20 000 tysięcy godzin ciągłego świecenia. Po zapaleniu żarówki moglibyśmy więc jej nie wyłączać nawet przez dwa lata, a nadal będzie ona rozjaśniać przestrzeń.

KĄT ŚWIECENIA ŻARÓWEK LED I CZAS ZAPŁONU

Oświetlenie LED daje twórcom bardzo szerokie możliwości modyfikacji. Oprócz wybrania barwy światła, mocy czy kształtu, mogą oni podjąć decyzję o kącie świecenia produktu. Żarówki LED mogą świecić w jedną, bardzo precyzyjną wybraną stronę, bądź oświetlać równomiernie całą przestrzeń. Wszystko dlatego, że ich kąt świecenia może wynosić od 16 stopni do 360 stopni. A jak szybko zapala się żarówka ledowa? Dzieje się to niemal natychmiast. Czas potrzebny na pełne rozświecenie się to zdecydowanie poniżej jednej sekundy. W przypadku modeli wolframowych czy świetlówek jest to zauważalnie dłuższy okres. Zaznaczmy jednak także, że ledy nie tylko zapalają się, ale i gasną natychmiast. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl